Co należy wiedzieć o transporcie długich elementów?

27 grudnia 2021

Każdy kierowca może spotkać się z koniecznością przewiezienia autem rzeczy, które są zbyt duże, aby w całości zmieściły się w jego wnętrzu. Jest to możliwe, ale tylko przy spełnieniu określonych warunków. Jednak gdy ładunek jest bardzo ciężki i wielometrowy, jego przewozem musi zająć się firma mająca odpowiednie naczepy. Chcesz zlecić specjalistyczny transport długi elementów? Zanim to zrobisz, sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tej usłudze!

Długie elementy, czyli jakie?

To, co uznaje się za długie ładunki, wymagające specjalnego podejścia do ich przewozu, zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli jest to niewielki ładunek, który chcesz spakować np. do auta osobowego, możesz to zrobić, gdy:

  • jego waga nie przekracza dopuszczalnej ładowności danego pojazdu,
  • wystaje poza obrys samochodu na maksymalnie 2 m z tyłu lub 0,5 m z przodu,
  • prawidłowo go zabezpieczysz, uniemożliwiając przemieszczanie się w czasie jazdy.

Jeśli wymiary danych rzeczy nie pozwalają na spełnienie powyższych norm, do przewozu trzeba wykorzystać przyczepy lub naczepy. Co więcej, gdy całkowita długość zestawu wraz ze znajdującym się na nim elementem przekracza, odpowiednio 18,75 m (przyczepa) lub 16,5 m (naczepa) , będziesz mieć do czynienia z ładunkiem ponadnormatywnym. Wiąże się to z koniecznością zlecenia transportu specjalistycznego, którym powinna zająć się doświadczona firma.

Z czym wiąże się transport specjalistyczny długich elementów?

Każdy przewóz rzeczy o niestandardowych wymiarach jest inny, a więc wymaga indywidualnego podejścia. Podstawą specjalistycznego transportu długich elementów jest skrupulatne zaplanowanie trasy przejazdu. Zależnie od rozmiarów, przeszkodą mogą być np. bardzo małe ronda, ciasne zakręty, oznakowanie drogowe czy sygnalizacja świetlna. Oprócz tego ładunek musi być odpowiednio zabezpieczony.

Co jednak najważniejsze, do wykonania takiego przewozu niezbędne jest pozwolenie, a więc zająć się tym może tylko profesjonalny przewoźnik. Wybierając go, koniecznie zwróć uwagę na doświadczenie. Oprócz tego dokładnie zweryfikuj tabor. Do długiego elementu potrzebna jest specjalna naczepa, np. Nooteboom MCO-48-03V , którą dysponuje nasza firma „SASIN”.

Naczepa Nooteboom MCO-48-03V do transportu długich elementów – parametry

Znajdująca się w naszym taborze naczepa holenderskiego producenta Nooteboom Trailers B.V ma funkcję wydłużania pokładu. Jego maksymalna długość może wynosić nawet 29 metrów.  Model MCO-48-03V jest przy tym wyposażony w 3 osie – każda skrętna, sterowana hydraulicznie. Dzięki obecności zamków „twist lock” można naczepę wykorzystać do transportu kontenerów. Standardowa szerokość tej naczepy do długich elementów to 2,52 m, ale można ją zwiększyć aż do 3,02 m.

Transport długich elementów zostaw w rękach specjalistów!

Jak widzisz, przewóz rzeczy o ponadprzeciętnej długości wymaga zarówno specjalistycznych naczep, jak i dobrego planowania. Z tego powodu transport długiego elementu powinieneś pozostawić w rękach fachowców. W tym celu najlepiej zgłoś się do naszej firmy „SASIN”. Mamy rozbudowany tabor i zatrudniamy doświadczonych kierowców, dzięki czemu podejmiemy się każdego zlecenia transportowego!