Co to jest transport ładunków nienormatywnych i jak go zorganizować?

23 sierpnia 2021
Transport nienormatywny

Planujesz relokację maszyn budowlanych, sprzętu przemysłowego, jachtu lub innych ciężkich urządzeń? Ładunki o dużej wadze lub niestandardowych kształtach traktowane są jako przewozy nadgabarytowe, które wymagają odpowiednich pojazdów oraz dopełnienia obowiązujących formalności. Dowiedz się, czym jest transport nienormatywny i jak go zorganizować. Przeczytaj i rozwiej swoje wątpliwości!

Czym jest transport nienormatywny?

Nie każda maszyna czy konstrukcja jest traktowana jako ładunek ponadgabarytowy. Transport nienormatywny jest potrzebny, gdy zawartość przeznaczona do translokacji przekracza dopuszczalne parametry, które są dokładnie określone w prawie transportowym.

Specjalne przewozy nadgabarytowe są niezbędne, gdy:

  • całkowita długość pojazdów przekroczy 16,5 m

  • szerokość będzie większa niż 2,55 m,

  • wysokość pojazdu wraz z ładunkiem przekroczy 4 m,

  • waga całkowita wyniesie ponad 40 ton.

Gdy Twój towar nie zmieści się w obowiązujących normach, musisz skorzystać z usług przewoźnika oferującego przewozy na niskopodwoziowych naczepach. Transport specjalistyczny najczęściej będzie potrzebny dla konstrukcji stalowych (np. elementów do budowy hal), ciężkiego sprzętu przemysłowego (linie produkcyjne, maszyny) elementów statków i jachtów czy długich szyn.

Pozwolenie na transport nienormatywny

Bardzo ważne jest także, aby przewoźnik uzyskał potrzebne zezwolenia, które obowiązują przy załadunkach ponadgabarytowych. Czasami potrzebne jest także skorzystanie z pomocy pilota, który będzie eskortował przejazd. Formalności te związane są z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i dobrania odpowiedniej pory oraz trasy (np. z pominięciem wiaduktów, mostów i innych przeszkód). Pozwolenie zwykle jest wydawane na godziny nocne, aby transport nie utrudniał normalnego poruszania się innym użytkownikom drogi.

Transport nienormatywny czym jest?

Jak zorganizować specjalistyczne przewozy nadgabarytowe?

Bardzo ważne jest dostosowanie się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego oraz wymogów prawnych stawianych przewoźnikom. Pod tym kątem należy zaplanować logistykę całego przedsięwzięcia.

Pamiętaj, że rodzaj naczepy powinien być dopasowany do ciężaru, wymiarów i charakteru konkretnego ładunku. Przewozy nadnormatywne są obsługiwane naczepami niskopodwoziowymi. Ich najpopularniejsze typy to:

  • platforma – idealnie sprawdzi się do transportu mniejszych maszyn rolniczych czy budowlanych (o szerokości powyżej 2,45 m),

  • semi – przystosowana do potrzeb większego sprzętu budowlanego i rolniczego, urządzeń przemysłowych, konstrukcji stalowych (o szerokości powyżej 2,75 m),

  • tieffbet – pozwala na bezpieczny przewóz statków i jachtów, linii produkcyjnych, żurawi, elementów sprzętu dźwigowego oraz maszyn o wysokości przekraczającej 3,2 m.

Bezpieczny transport nienormatywny z „SASIN”

Oferujemy transport nienormatywny w atrakcyjnych cenach. Zapewniamy kompleksową obsługę logistyczną oraz ubezpieczenie ładunku. Zapraszamy do kontaktu – opowiedz nam, co chcesz przewieźć, a my zaplanujemy operację od A do Z./p>

Nasza realizacja

W nocy z 19 na 20 sierpnia zrealizowaliśmy transport nienormatywnego ładunku w postaci lotniskowej platformy załadunkowej. Ładunek o wymiarach 9,4m długości x 4,4m szerokości x 3,1 m wysokości oraz 19 tonach wagi został przetransportowany pomiędzy portem lotniczym Warszawa Okęcie a lotniskiem Katowice-Pyrzowice.

Zlecenie obejmowało:

– Organizację zezwolenia kategorii 5 na jednorazowy przejazd, które dzięki dobrej znajomości trasy i naszemu doświadczeniu udało się uzyskać w ciągu 6 dni od momentu złożenia wniosku.

– Organizacje załadunku przy użyciu dwóch żurawi klasy 30 ton na lotnisku w Warszawie.

– Transport ładunku w asyście dwóch aut pilotujących

– Rozładunek na terenie portu w Pyrzowicach.