Co wpływa na koszt transportu maszyn budowlanych?

29 września 2021
Co wpływa na koszt transportu maszyn

Koszty usług spedycyjnych zależą od różnych czynników. Największym logistycznym wyzwaniem jest transport specjalistyczny, nadgabarytowy czy przewóz maszyn. Wymaga on dopełnienia wielu formalności, uzyskania właściwych zgód itp. Dlatego tego typu zlecenia najczęściej wyceniane są indywidualnie, a ostateczna wartość usługi zależy od rozmaitych aspektów czy utrudnień, z jakimi będzie musiała zmierzyć się firma. Co jest brane pod uwagę, kiedy w grę wchodzą przewozy nadgabarytowe? Sprawdź!

Dystans ma podstawowe znaczenie

W przypadku transportu nienormatywnego największe znaczenie przy ustalaniu kosztów ma oczywiście dystans, jaki musi przejechać kierowca. Najczęściej przyjmuje się zasadę ustalania stawki za każdy kilometr drogi. Nie zawsze jednak jest to stała wartość. Dlaczego? Należy mieć świadomość, że trasa trasie nie jest równa.

Może wydawać się to dość nielogiczne, ale w rzeczywistości tak jest. Na drogach panuje różne natężenie ruchu, co oczywiście odbija się na spalaniu. O wiele więcej paliwa potrzebuje pojazd, który porusza się w korkach, a kierowca jest zmuszony do częstego hamowania i zatrzymywania. Podobnie jest w przypadku rodzaju nawierzchni itp. Dlatego trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze tzw. kilometrówka jest taka sama.

Właśnie z tych powodów nienormatywny transport maszyn przemysłowych i innych ładunków wyceniany jest indywidualnie, a przedsiębiorstwo przewozowe bierze pod uwagę wiele aspektów.

Dodatkowe czynniki przy wycenie przewozu maszyn i transportu specjalistycznego

Jak już wspomnieliśmy, koszty operacji wpływają na cenę usługi. Im są one wyższe, tym większe wynagrodzenie będzie należało się firmie logistycznej. To zupełnie naturalne zjawisko, które dotyczy każdej branży. Przy przygotowywaniu oferty uwzględniane są zatem inne czynniki, które wpływają na stopień trudności przeprowadzanej operacji oraz związanych z nią wydatków.

Sposób załadunku

Jeżeli przewóz maszyn wymaga zastosowania nietypowego załadunku i rozładunku, co wiąże się z koniecznością zaangażowania do obsługi procesu kolejnych pracowników lub wykorzystania dodatkowego sprzętu, stawka może wzrosnąć.

Wymiary i ciężar

Im cięższy ładunek, tym większe spalanie, a zatem koszty operacyjne. Wymiary też mają istotne znaczenie. Transport specjalistyczny wyjątkowo szerokich lub wysokich towarów stwarza dodatkowe problemy logistyczne, które często również decydują o cenie usługi.

Działaj ze specjalistami!

Jak widać, nie tylko odległość wpływa na ustalenie wynagrodzenia dla firmy. Wiele podmiotów próbuje to wykorzystać, stosując nieuczciwe praktyki zawyżania stawek. Dlatego warto korzystać wyłącznie z pomocy doświadczonych i renomowanych specjalistów, którzy budują swoją pozycję na wysokiej jakości usług i z tego powodu mają szerokie grono odbiorców. Jesteśmy taką firmą. Sprawdź naszą ofertę i postaw na obsługę transportu nienormatywnego czy przewozu maszyn przemysłowych przez fachowców. Zyskasz gwarancję szybkiej i uczciwej realizacji zlecenia!