Czy transport koparek gąsienicowych różni się od przewozu maszyn kołowych?

8 maja 2023
transport-maszyn-budowlanych-warszawa

Koparki są podstawowym wyposażeniem wielu placów budowy. Dostępne są modele kołowe i gąsienicowe. Czy przewóz tych maszyn różni się od siebie? Jak wygląda ich transport ponadgabarytowy? Przeczytaj i dowiedz się, jak organizują go profesjonalne firmy oraz jak przygotować się do tego przedsięwzięcia.

Transport maszyn budowlanych zleć ekspertom

Potrzebujesz przewieźć sprzęt niezbędny do wykonywania wykopów pod fundamenty, wyrównywania terenu, wyburzeń lub innych prac? Wymaga to znajomości jego specyfiki oraz dysponowania odpowiednią flotą pojazdów, dlatego operację warto powierzyć profesjonalistom. Firmy obsługujące transport ponadgabarytowy posiadają niskopodwoziowe naczepy przystosowane do takich przewozów. Duże doświadczenie, znajomość obowiązujących przepisów i specyficznych wymogów związanych z koniecznością zabezpieczenia ładunku pozwalają im realizować nawet najbardziej niestandardowe zlecenia. Transport maszyn budowlanych w Warszawie stanowi jedną z naszych specjalności, dlatego szybko i sprawnie zrealizujemy Twoje zlecenie!

Jak przebiega transport koparek gąsienicowych?

Takie koparki posiadają gąsienicowe układy bieżne, które pozwalają równomiernie rozłożyć ciężar maszyny na powierzchnię. Z tego powodu często wykorzystuje się je do robót ziemnych na trudnych terenach, gdzie lekkie modele kołowe nie zawsze sobie radzą. Można ich używać na gruntach piaszczystych, gliniastych, błotnistych czy nawet w miejscach, gdzie występują dziury lub duże kamienie.

Wytrzymałość i uniwersalność koparek gąsienicowych wiążą się z ich rozmiarami i wagą. Są ciężkie, dlatego do ich relokacji należy zamówić przewozy ponadnormatywne. Najlepiej spisze się zestaw składający z ciągnika siodłowego i niskopodwoziowej naczepy dopasowanej do transportu maszyn budowlanych. Bardzo ważne jest prawidłowe umocowanie na samochodzie. Zwykle producenci sprzętu projektują i oznaczają punkty mocowania. Odciągów łańcuchowych nie zaleca się mocować do gąsienic (chyba że producent wskazał inaczej).

Jak wygląda przewóz maszyn kołowych?

Sprzęt osadzony na wolnobieżnych podwoziach kołowych i osiągający maksymalnie prędkość do 25 km/h może samodzielnie pokonywać do 35 km. Na większych odległościach najczęściej stosowany jest niskopodwoziowy przewóz maszyn budowlanych na naczepach. Należy zaciągnąć hamulec postojowy i przymocować ładunek odciągami na naczepie tak, aby zminimalizować wstrząsy i ewentualne przemieszczanie się ładunku podczas transportu. Instalacje ruchome (żurawie, wysięgniki, kabiny, wsporniki itp.) muszą zostać ustawione w pozycji zalecanej przez producenta (nie mogą poruszać się względem korpusu całej konstrukcji).

Jakie różnice występują w transporcie maszyn gąsienicowych i kołowych?

Koparki gąsienicowe są cięższe od kołowych. Planując przewozy ponadnormatywne tych pierwszych, należy pamiętać o dopuszczalnych normach nacisków na osie oraz zastosować obwiednio mocne systemy odciągowe. Lżejszy sprzęt kołowy trzeba uważnie zabezpieczyć przed przesuwaniem się w przód, do tyłu i na boki odciągami łańcuchowymi przymocowanymi do punktów na pojeździe wiozącym.

Zajmiemy się transportem Twoich maszyn!

Chcesz zlecić bezpieczny transport ponadnormatywny? Zapraszamy! Oferujemy przewóz maszyn budowlanych w Warszawie i okolicach. Obsługujemy firmy budowlane i przedsiębiorców działających w innych sektorach oraz osoby indywidualne. Sprawdź szczegóły i powierz nam dostawę swojej koparki gąsienicowej lub kołowej.