Jak bezpiecznie transportować wiertnicę? Cz. 1

18 stycznia 2024
wiertnica

Jednym ze zleceń, które obsługuje nasza firma, jest transport ponadgabarytowy wiertnic, dlatego dzisiaj przybliżamy specyfikę takiego właśnie przedsięwzięcia. Przeczytaj i dowiedz się, w jakich branżach wykorzystywane są wiertnice. Poznaj również rodzaje tego typu maszyn oraz ich budowę i parametry techniczne. Zdobądź fachową wiedzę i profesjonalnie przygotuj się do przewozu specjalistycznego ładunku.

W jakich branżach wykorzystywane są wiertnice?

Nowoczesne wiertnice to urządzenia pozwalające szybko i sprawnie wiercić otwory w ziemi, skałach, betonie oraz w innych materiałach.

Przemysłowe wiertnice najczęściej znajdują zastosowanie w:

 • górnictwie – do wydobywania minerałów,
 • geologii i geofizyce – do pobierania próbek skał, minerałów czy gleb, aby dokonywać pomiarów geologicznych,
 • przemyśle gazowym i naftowym – do pozyskiwania surowców ze złóż naturalnych,
 • energetyce – do budowy farm wiatrowych oraz elektrowni wodnych lub geotermalnych,
 • inżynierii środowiskowej – dzięki nim można szybko wywiercić otwory do badań geologicznych, hydrologicznych czy geologicznych,
 • budownictwie – pomagają w budowie mostów i fundamentów pod budynki. Często otwory są wykonywane w celu konserwacji i napraw istniejących instalacji lub zagospodarowywania działki pod dalszą zabudowę.

Jakie są rodzaje wiertnic ze względu na układ jezdny?

Bezpieczny transport wiertnicy jest uzależniony nie tylko od wielkości i parametrów technicznych danej maszyny, ale przede wszystkim od zastosowanego w niej układu jezdnego.

Maszyny dzielą się na:

 • gąsienicowe – jest to ciężki sprzęt (nawet do ponad 100 ton wagi całkowitej) zaprojektowany do poruszania się po gruncie (także nierównym i wilgotnym). Większość modeli wyróżnia się dużą mocą pozwalającą wykonywać głębokie otwory nawet w skałach i innych bardzo twardych materiałach. Zwykle wykorzystuje się je w górnictwie, do odwiertów drogowych, budowy studni głębinowych oraz przy pracach geologicznych. Nowoczesne modele pozwalają nie tylko na sterowanie z kabiny operatora, ale także zdalnie,
 • kołowe – lżejsze wiertnice stosowane głównie w budownictwie (np. do przygotowywania otworów pod fundamenty). Najczęściej są osadzone na podwoziach pojazdów ciężarowych.

relokacja-przemyslowa

 

Jak zbudowane są wiertnice?

Budowa wiertnic uzależniona jest od rodzaju maszyny i jej konkretnego przeznaczenia. Modele ręczne to niewielkie przenośne urządzenia, które pozwalają m.in. robić otwory w budynkach. Wiertnice kablowe (do skał i betonu) posiadają silnik elektryczny i kable zwijane z elementami wiercącymi. Bezudarowe wykorzystują narzędzia skrawające (przeznaczone do wiercenia otworów w miękkim gruncie), a rotacyjne są napędzane przez silnik spalinowy lub elektryczny oraz obrotową głowicę z wiertłami (stosowane m.in. do wydobycia ropy i gazu). Do pobierania próbek gleby stosuje się wersje sondowe.

Poszczególne maszyny składają się zwykle z:

 • silnika (elektryczny, spalinowy, hydrauliczny),
 • elementów wiercących dopasowanych do konkretnego materiału,
 • podwozia (wersje jezdne z układem gąsienicowym lub kołowym).

Zapoznaj się z drugą częścią naszego artykułu!

Przedstawiliśmy rodzaje wiertnic, ich ogólną budowę i najczęstsze zastosowania. W kolejnym artykule objaśnimy, jak zaplanować i zrealizować transport ponadgabarytowy wiertnicy budowlanej oraz przemysłowej. Chcesz zlecić takie zadanie? Zapraszamy do kontaktu. Firma SASIN specjalizuje się w przewozie ładunków ponadnormatywnych i specjalnych. Poznaj naszą ofertę i zaufaj bogatemu doświadczeniu.