Jak bezpiecznie transportować wiertnicę? Cz. 2

5 lutego 2024
wiertnica

Ich przewóz okazuje się często bardzo wymagającym zadaniem dla firm budowlanych i przemysłowych. Wiertnice, podobnie jak inne ciężkie maszyny, wymagają bowiem szczególnej uwagi podczas przygotowania do transportu ponadgabarytowego, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno maszyn, jak i osób zaangażowanych w proces. Poniżej opisujemy, w jaki sposób zabezpieczyć sprzęt przed uszkodzeniami oraz jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w przypadku przewożenia tego rodzaju urządzeń.

 

Na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę, przygotowując wiertnice do transportu?

Transport ponadgabarytowy wymaga dokładnego planowania. Pierwszym krokiem jest przestawienie maszyny do pozycji transportowej, co często oznacza zdemontowanie wszelkich wystających elementów, takich jak głowice, wiertła czy nawet gąsienice. Wszystkie ruchome części powinny być zabezpieczone, aby uniknąć ich przemieszczania się podczas jazdy. Ważne jest również dokładne oczyszczenie sprzętu z błota i innych zanieczyszczeń, co nie tylko ułatwia transport wiertnicy, ale również przekłada się na jej dłuższą żywotność podczas późniejszej eksploatacji.

Jak zabezpieczyć wiertnice przed transportem?

Po złożeniu maszyny do pozycji transportowej i demontażu osprzętu należy odpowiednio ją zabezpieczyć przed swobodnym przemieszczaniem się w trakcie przewozu. W tym celu należy zabezpieczyć blokady znajdujące się na wyposażeniu maszyny np. blokada obrotu czy podwozia. Przymocować maszynę odpowiednia ilością odciągów łańcuchowych a lżejsze elementy np. pasami transportowymi. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że zarówno wiertnica, jak i pojazd nie ulegną uszkodzeniom mechanicznym w wyniku nadmiernych drgań bądź innych, niekontrolowanych ruchów.

palownica

Jaki transport wybrać do przewozu wiertnicy?

Wybór odpowiedniego środka zależy od wielkości i wagi maszyny. Mniejsze modele wiertnic można przewozić na naczepach typu semi, które są wyposażone w długie najazdy hydrauliczne, co ułatwia załadunek i rozładunek maszyny w trudno dostępnych miejscach, takich jak ciasne centra miast. Dla większych modeli, o masie nawet do 100 ton, konieczne jest użycie ciężkich zestawów z naczepami typu tiefbett, które są przystosowane do ponadgabarytowego transportu ciężkiego sprzętu. Dodatkowo zestaw może wymagać wyposażenia w przedni wózek naczepy, aby optymalnie rozłożyć ciężar maszyny.

Skontaktuj się z firmą Sasin, by dowiedzieć się więcej!

Jeśli planujesz transport ponadgabarytowy maszyn budowlanych i potrzebujesz fachowej porady, nie wahaj się skontaktować z firmą Sasin. Specjalizujemy się w przewozie ciężkiego sprzętu, w tym wiertnic czy palownic i oferujemy kompleksowe spektrum usług w tym obszarze. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą zabezpieczyć urządzenia w taki sposób, aby wykluczyć wszelkie uszkodzenia i zapewnić maksymalne bezpieczeństwo ładunku.

Pamiętaj, że ponadgabarytowy transport wiertnicy wymaga szczegółowego planowania i stosowania się do wytycznych bezpieczeństwa. Dzięki właściwemu przygotowaniu, zabezpieczeniu maszyny i wyborowi odpowiedniego pojazdu do realizacji przewozu można ograniczyć ryzyko awarii do minimum – oczywiście pod warunkiem, że skorzystasz z usług profesjonalistów, takich jak pracownicy firmy Sasin.