Skuteczny transport koparek: Jak bezpiecznie transportować koparki?

16 czerwca 2021
Transport koparki Case

Ciężki sprzęt jest niezbędny podczas wykonywania wykopów pod fundamenty, wyrównywania i zagęszczania gruntu oraz wielu innych prac budowlanych. Najpopularniejsze są koparki i koparko-ładowarki. Aby móc z nich korzystać, należy je jednak najpierw dowieźć na miejsce. Jak powinien wyglądać transport koparek, aby cała operacja była bezpieczna, zgodna z obowiązującymi procedurami i maksymalnie sprawna? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na swoje pytania.

Planowanie transportu maszyn budowlanych: Bezpieczny przewóz, w tym transport koparki

Wymiary i ciężar nowoczesnych maszyn budowlanych różnią się od siebie. Obecnie wielu producentów, obok standardowych gabarytów, projektuje także wersje mini. Taki sprzęt nadal pozostaje jednak ładunkiem niestandardowym, dlatego wymaga specjalistycznego przewozu. Chodzi tutaj zarówno o dopełnienie wymogów stawianych przez obowiązujące w Polsce przepisy, jak i przygotowanie specjalistycznego pojazdu z naczepą niskopodwoziową.

Pamiętaj, że transport koparki zostanie uznany za ponadnormatywny. W praktyce oznacza to, że niezbędne będzie wcześniejsze zaplanowanie dokładnej trasy i uzyskanie pozwolenia od właściwego organu zarządzającego ruchem drogowym. Zignorowanie tego wymogu narazi Cię na zapłatę wysokiej kary administracyjnej i wstrzymać transport na długi czas.

Pozwolenie na przejazd

Zgodnie z przepisami ustawy z 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, ładunek musi zostać zaklasyfikowany do określonej kategorii. Pod uwagę bierze się jego masę, wymiary oraz nacisk osi załadowanego zestawuna na nawierzchnię. Transport maszyn budowlanych najczęściej klasyfikowany jest jako kategoria od II do IV, co oznacza, że należy uzyskać zezwolenia od starosty lub GDDKiA.

Jeśli parametry zestawu przekraczają normy dla stałych zezwoleń, wówczas należy złożyć wniosek o jednorazowe zezwolenie najwyższej V kategorii.

W dokumencie tym zaznaczana jest nie tylko szczegółowa trasa, ale także czas w jakim można zrealizować transport oraz kryteria infrastruktury drogowej, które muszą zostać spełnione. Dzięki temu ładunek ponadgabarytowy nie będzie stanowił zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, nie stanie się bezpośrednią przyczyną tworzenia się korków oraz nie utknie, np. pod zbyt niskim wiaduktem.

Transport koparki – załadunek i zabezpieczenie

Nowoczesne maszyny budowlane stanowią mienie o bardzo dużej wartości. Z tego powodu transport koparki wymaga użycia odpowiednio dobranego pojazdu. Najlepsza będzie naczepa niskopodwoziowa typu semi z najazdem hydraulicznym. W przypadku gdy mamy do przewiezienia wyższą maszynę można wybrać także konstrukcję typu tiefbett z wypinaną szyją . Ważne, aby na pokładzie pojazdu znalazły się maty antypoślizgowe.

Do zabezpieczeń koparki należy użyć certyfikowanych pasów oraz łańcuchów o zdolności mocowania po 10 ton. Dzięki temu maszyna będzie stabilnie umocowana, nie przesunie się, nie porysuje i nie zniszczy podczas pokonywania kolejnych kilometrów.

Profesjonalny transport koparek w Warszawie z „SASIN”

Jedną ze specjalności naszej firmy przewozowej jest specjalistyczny transport koparek w Warszawie i okolicach. Mamy bogate doświadczenie w translokacji modeli wyburzeniowych oraz z długim ramieniem. Skorzystaj z naszej pomocy – odpowiedni park maszynowy i wyposażenie pozwalają nam zawsze szybko docierać do celu.