Jak przewozić maszyny przemysłowe?

5 stycznia 2022
transport maszyn przemysłowych w Warszawie

Rozbudowujesz przedsiębiorstwo, zmieniasz profil działalności lub otwierasz kolejny oddział w innym regionie i potrzebujesz relokacji wyposażenia? Transport maszyn przemysłowych to bardzo wymagające zadanie, z którym trudno poradzić sobie samodzielnie. Jak zorganizować całą operację, aby sprawnie przewieźć sprzęt niezbędny do produkcji, pakowania lub innych podstawowych zadań? Objaśniamy! Przeczytaj i dowiedz się, jak, krok po kroku, zadbać o bezpieczeństwo mienia.

Transport maszyn przemysłowych – kiedy może być potrzebny?

Zakup nowych linii produkcyjnych to nie jedyna sytuacja, gdy należy zamówić transport maszyn przemysłowych. Potrzeba taka zachodzi także przy przeprowadzce firmy do nowej siedziby – np. z wynajętej hali do własnego obiektu. Niektóre przedsiębiorstwa rozbudowują działalność, rezygnują z jednej gałęzi przemysłu, aby przejść na bardziej opłacalne w danej chwili możliwości. Translokacja sprzętu czasami jest efektem otworzenia kolejnego oddziału w innej miejscowości.

Jak zaplanować transport maszyn przemysłowych?

Przewóz maszyn przemysłowych to skomplikowane zadanie, które wymaga opracowania dokładnego planu. Ważne jest, aby cały proces przebiegł możliwie jak najszybciej. Zakłóca on normalną pracę zakładu, co najczęściej oznacza bardzo duże straty.

Pierwszym krokiem jest wybór operatora, który obsługuje transport specjalistyczny. Wielotonowe ładunki wymagają posiadania odpowiedniego zaplecza technicznego. Niezbędny jest nie tylko samochód ciężarowy z niskopodwoziową naczepą o dopasowanej ładowności, ale także szeroki wachlarz innego sprzętu. Do załadunku dużych i ciężkich maszyn wykorzystuje się zwykle żurawie samochodowe oraz wózki widłowe, które pozwalają wygodnie przenieść zdemontowane elementy. Każde z urządzeń powinno posiadać wymagane atesty, a pracownicy muszą mieć m.in. uprawnienia do ich obsługi wydane przez UDT.

Transport maszyn przemysłowych krok po kroku

Sam przewóz z punktu A do B to jedynie niewielka część prac związanych z realizacją takiego zlecenia. Należy:

  • odłączyć maszyny od mediów,
  • zdemontować wszystkie ruchome części,
  • zapakować elementy i odpowiednio je zabezpieczyć,
  • załadować przygotowany ładunek na niskopodwoziową naczepę,
  • bezpiecznie przewieźć ładunek,
  • rozładować w miejscu docelowym,
  • ponownie zmontować konstrukcję,
  • podłączyć maszyny do mediów i je uruchomić, aby sprawdzić działanie.

Bezpieczny transport niskopodwoziowy

Podczas załadunku bardzo ważne jest równomierne rozłożenie obciążenia. Transport niskopodwoziowy będzie w pełni bezpieczny, gdy elementy zostaną równomiernie rozłożone na całej powierzchni naczepy. Ważne jest, aby nigdy nie przekraczać maksymalnego obciążenia osi i ładowności zapisanych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Przewożone ładunki trzeba zabezpieczyć pasami. Gdy nie zajmują całej powierzchni, najlepiej jest zastosować dodatkowe kliny drewniane.

Profesjonalny transport maszyn przemysłowych w Warszawie

Firma SASIN oferuje specjalistyczny transport maszyn przemysłowych na terenie Warszawy i najbliższych okolic. Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z niekonwencjonalnymi ładunkami, rozbudowany fracht i park maszynowy. Pomożemy Ci zdobyć wszystkie potrzebne pozwolenia na przejazd, szybko i sprawnie przewieziemy wyposażenie przedsiębiorstwa w nowe miejsce. Sprawdź szczegóły naszej oferty!