Jak szybko i sprawnie przetransportować maszyny do asfaltu i betonu?

23 listopada 2021

Inwestycje drogowe wymagają dostarczenia na miejsce prac całego parku maszynowego. Większość wykorzystywanych maszyn wprawdzie porusza się na kołach lub gąsienicach, ale są przeznaczone do powolnego ruchu na niewielkich odcinkach. Ich wielokilometrowy dojazd byłby nieekonomiczny i uciążliwy dla innych uczestników danej trasy. Jak zorganizować specjalistyczny transport maszyn budowlanych? W artykule wzięliśmy „pod lupę” układarki do asfaltu i betonu. Zobacz!

Układarki do betonu – poznaj nową technologię coraz częściej stosowaną na polskich drogach

Przez lata nawierzchnie polskich dróg powstawały z asfaltobetonu. To mieszanka mineralna produkowana z kruszyw (90%), mączki mineralnej (5%) i asfaltu (pochodna powstająca podczas destylacji ropy naftowej). Do rozkładania masy bitumicznej służą specjalne maszyny – rozściełacze asfaltu (gąsienicowe lub kołowe). Z kosza zasypowego masa jest zasysana do podajników, które umieszczają ją pod stołem. Następnie jest rozprowadzana na jego powierzchni roboczej i wstępnie zagęszczana. Kolejny krok to zagęszczenie wylanej nawierzchni za pomocą walców drogowych.

Obecnie asfalt ma poważnego konkurenta, ponieważ w Polsce coraz częściej buduje się drogi w technologii betonowej.

Nawierzchnia z tego materiału ma szereg zalet:

  • wyższe bezpieczeństwo – jest jasna, dlatego wiąże się z lepszą widocznością przy gorszych warunkach pogodowych,

  • niższe koszty eksploatacyjne – jest trwała i nie wymaga ciągłych poprawek,

  • brak zjawiska koleinowania – wytrzymuje nawet do 40-50 lat przy dużych obciążeniach,

  • konkurencyjne koszty inwestycji – sprawdza się przede wszystkim na drogach szybkiego ruchu.

Do układania nawierzchni wykorzystuje się tzw. układarki do betonu. Są to maszyny drogowe, które pozwalają wylewać i rozprowadzać mieszankę betonową. Samojezdne konstrukcje osadzone są na wózku gąsienicowym. Nowoczesne modele to mini „fabryki”, które umożliwiają zagęszczanie, wygładzanie oraz nadawanie powierzchni idealnej konfiguracji.

Jak zorganizować przewóz maszyn do asfaltu i betonu?

Układarki do asfaltu i betonu to duży oraz bardzo ciężki sprzęt, dlatego jego dostarczenie na miejsce budowy może powodować trudności. Niezbędny jest specjalistyczny transport ponadgabarytowy . Do przewozu wykorzystuje się ciągniki siodłowe z naczepami niskopodwoziowymi, które mają przystosowane najazdy.

Bezpieczny przewóz maszyn drogowych wymaga odpowiedniego zabezpieczenia ładunku. Pod koła należy podłożyć kliny oraz blokady, które utrudnią ich przesuwanie się po pokładzie. Bardzo ważne jest zastosowanie mocnych łańcuchów lub pasów transportowych. Należy również sprawdzić wagę i porównać ją z dopuszczalnym naciskiem na osie.

Transport maszyn drogowych – wybierz doświadczonego przewoźnika

Ładunki nienormatywne muszą być przewożone certyfikowanymi pojazdami wyposażonymi w homologowane systemy zabezpieczeń. Wymagają także dostosowania się do wielu restrykcyjnych przepisów prawa drogowego. Z tego powodu zadanie warto zlecić firmie z doświadczeniem w swojej branży. Firma Usługowa SASIN oferuje transport maszyn budowlanych i drogowych w Warszawie i okolicach. Zapewniamy kompleksową obsługę przedsięwzięcia. Zapraszamy!