Jak wygląda transport maszyn budowlanych? Sprawdź!

21 marca 2023
transport-maszyn-warszawa

Specjalistyczny sprzęt ciężki jest niezbędny do wyrównywania i przygotowywania gruntu, wykopu fundamentów czy przenoszenia materiałów. Jego dostarczenie na miejsce prac bywa trudne ze względu na dużą wagę i rozmiary. Jak zorganizować przewóz maszyn budowlanych? Przeczytaj i poznaj zasady, które pomogą w zaplanowaniu trasy, dobraniu środka transportu, opracowaniu załadunku i rozładunku oraz doborze firmy oferującej przewóz gabarytów.

Transport maszyn budowlanych – jak go zorganizować?

Koparki, ładowarki, dźwigi i inny tego typu sprzęt wymiarami przekracza normy, dlatego transport maszyn budowlanych traktowany jest jako ponadnormatywny. Oznacza to, że niezbędne jest zastosowanie odpowiednich pojazdów ciężarowych i zrealizowanie przejazdu odpowiednią trasą, która umożliwia manewrowanie z ładunkiem.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firmy oferującej transport ponadgabarytowy. Posiadamy flotę pojazdów składającą się ze specjalistycznych ciągników i naczep oraz dodatkowego osprzętu przydatnego przy załadunku i potrzebnego do zabezpieczenia sprzętu.

Zaplanowanie optymalnej trasy

Ważnym krokiem jest wybranie odpowiedniej trasy, którą określa zarządca dróg. Przewóz maszyn budowlanych i innych gabarytów zwykle realizowany jest na podstawie stałego zezwolenia, które umożliwia transport ogólnodostępnymi drogami. Jednak jeśli ładunek nie spełnia parametrów stałego zezwolenia, występuje się do zarządcy, by wskazał właściwą trasę na podstawie jednorazowego zezwolenia.

Dobranie odpowiedniego środka transportu

Dobór środka transportu wymaga dostosowania się do obowiązujących przepisów. Ważna jest dokładna weryfikacja wagi maszyny i wymiarów oraz ocena trasy do pokonania.

Do przewozu sprzętu budowlanego wykorzystuje się ciągniki siodłowe z naczepami. Konieczne jest bardzo dokładne rozmieszczenie ładunku, aby ciężar został rozłożony równomiernie na poszczególne osie pojazdów. Przy dużych i zaawansowanych technologicznie maszynach najlepszy jest transport niskopodwoziowy, który zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo.

Przygotowanie i załadunek maszyny

Profesjonalny transport maszyn budowlanych realizowany jest na samochodach ciężarowych z naczepami. Wiele nowoczesnych naczep niskopodwoziowych posiada własny najazd, co znacznie ułatwia całą operację. Maszyny budowlane są mobilne, dzięki czemu można nimi bezpośrednio wjechać i zjechać z naczepy.

Bardzo ważne jest, aby ładunek nie wystawał więcej niż 2 m z tyłu naczepy. Ostatnim elementem jest zabezpieczenie mienia za pomocą mocnych łańcuchów i pasów.

Przetransportuj maszyny budowlane z pomocą firmy SASIN!

Chcesz przewieźć maszyny budowlane i potrzebujesz fachowej pomocy? Firma SASIN zaprasza – transport ponadgabarytowy w Warszawie i okolicach jest naszą specjalnością. Mamy rozbudowaną flotę ciężarówek z różnymi typami naczep i bogate doświadczenie w swojej branży, dzięki czemu sprawnie zrealizujemy nawet najbardziej niestandardowe zadania. Nie wiesz, jak zorganizować przedsięwzięcie? Zapraszamy do kontaktu – przeanalizujemy sytuację i podzielimy się z Tobą rozwiązaniami!