Jak zorganizować transport jachtów?

24 czerwca 2022

Właśnie wystartował sezon wakacyjny, a wraz z nim czas urlopów i wypoczynku nad wodą. To zwiększyło zapotrzebowanie na transport jachtów. Marzy Ci się kupno własnej, luksusowej łodzi lub jej przewiezienie nad inną zatokę i rejs po kolejnej malowniczej okolicy? Jak jednak zorganizować relokację takiego nietypowego ładunku? Wyjaśniamy! Przeczytaj artykuł, poznaj obowiązującej formalności, dowiedz się, jak przygotować konstrukcję do podróży oraz bezpiecznie ją załadować i rozładować.

Na czym przewozić jacht?

Jednostki wodne to ładunki ponadnormatywne, których praktycznie nie da się przewieźć zwykłym samochodem z przyczepką czy dostawczym busem. Najwygodniej jest przepłynąć do celu drogą morską. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko wtedy, gdy planujesz wakacje na jednym akwenie. Przeniesienie się na inne morze, jezioro czy zatokę wymaga przewozu drogą lądową. Transport jachtów obsługują specjalistyczne firmy dysponujące platformami niskopodwoziowymi bądź lawetami.

Przed zleceniem usługi musisz podać wymiary swojej łodzi. Będziesz potrzebować:

• długości – od dziobu do środka rufy,

• szerokości – wraz z częściami wystającymi poza konstrukcję,

• wysokości – od dna do najwyższego nieodkręconego elementu.

Przygotuj jacht do podróży

Odkręć wszystkie ruchome części i wyjmij silnik zaburtowy, akumulator oraz ster zamocowany na pawęży. Na czas transportu na jachcie nie powinny znajdować się zapasy paliwa, wody czy żywności, naczynia, butle z gazem, kotwice. Kolejnym krokiem jest odłączenie sprzętu elektrycznego i zabezpieczenie kabli. Następnie zadbaj o żagle (zdejmij je i zawiń w folię, by nie zawilgły). Zamknij wszystkie klapy, okna oraz drzwi i zaklej je taśmą.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas załadunku

Bardzo ważne jest prawidłowe umieszczenie ładunku na naczepie. Samochód przedsiębiorstwa obsługującego transport jachtów powinien podjechać możliwie jak najbliżej zbiornika wodnego, na którym cumuje maszyna. Zwykle potrzebny jest profesjonalny sprzęt przeładunkowy. Ważne, aby ciężar znalazł się na środku naczepy. Wtedy obciążenie osi pojazdu będzie równomierne.

Teraz należy zabezpieczyć łódź przed przesuwaniem się podczas pokonywania zakrętów i innych manewrów na trasie. Jachty nie stoją stabilnie na kołach, ale mają charakterystyczne opływowe kształty, dlatego niezbędne jest wyeliminowanie kołysania się na boki za pomocą podpór dlatego ważne, aby przed transportem zleceniodawca przygotował odpowiednie łoże transportowe. Następnie trzeba mocno spiąć całość pasami.

Jakich formalności należy dopełnić?

Są one uzależnione od wagi i wymiarów przewożonego mienia. Transport jachtów najczęściej zostanie zakwalifikowany jako ładunki ponadnormatywne, które wymagają uzyskania pozwolenia na przejazd wydawanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Planujesz transport jachtu? Zapraszamy

Nasza firma ma bogate doświadczenie w przewozach gabarytowych na terenie Warszawy i okolic. Jedną z usług jest specjalistyczny transport jachtów. Dysponujemy nowoczesnym taborem z naczepami niskopodwoziowymi umożliwiającymi sprawne zrealizowanie nawet najtrudniejsze zadanie. Doświadczony zespół pomoże Ci zaplanować cały proces i zapewni bezpieczną dostawę. Sprawdź szczegóły oferty!