Jak zorganizować transport maszyn i dużych elementów?

2 czerwca 2021
Transport sprzętu

Tradycyjne usługi obejmują przewozy rzeczy o określonej dopuszczalnej masie i wielkości. Maszyny przemysłowe, budowlane i rolnicze przekraczają te wymiary, dlatego transport ładunków ponadgabarytowych to specjalistyczna operacja, która wymaga odpowiedniego zaplecza technicznego, wiedzy oraz doświadczenia. Jak go zorganizować? Sprawdź, podpowiadamy!

Czym wyróżnia się transport specjalny?

Relokacja ciężkich i dużych elementów to transport specjalny, z którym trudno poradzić sobie samodzielnie. Wykorzystuje się tutaj ciągniki siodłowe z silnikami o dużej mocy, momencie obrotowym i odpowiednich przełożeniach , które pozwalają przewozić ładunki ważące kilkadziesiąt ton. Firmy korzystają z naczep niskopodwoziowych wyposażonych w najazdy hydrauliczne oraz szeregu technologii, które ułatwiają sprawny i bezpieczny załadunek.

Profesjonalny transport koparki i innych maszyn to bardzo odpowiedzialne zadanie, które wymaga odpowiedniego zabezpieczenia mienia. Sprzęt przemysłowy, linie technologiczne czy najnowsze wyposażenie budowlane (koparki, ładowarki teleskopowe, walce drogowe, spycharki) i rolnicze (ciągniki, kombajny) są bardzo drogie. Ich wartość oraz wysoki ciężar przesądzają o tym, że transport ładunków wymaga prawidłowego zabezpieczenia, zgodnego z obowiązującymi normami. Niezbędne jest zastosowanie certyfikowanych łańcuchów oraz szerokich i mocnych pasów do przypinania. Dzięki temu maszyny na naczepie nie będą się przesuwać podczas podróży, a ryzyko uszkodzenia zostanie minimalizowane.

Doświadczone przedsiębiorstwa są w stanie przewieźć nawet najbardziej wymagający sprzęt górniczy i wiertniczy czy całe fabryki. Oprócz maszyn można zaplanować relokację metalowych elementów konstrukcyjnych, ogromnych zbiorników i innego wyposażenia.

Inną trudną operacją logistyczną jest transport szyn kolejowych. Długie i ciężkie elementy mogą stanowić zagrożenie dla ruchu drogowego, dlatego niejednokrotnie niezbędne jest podzielenie ładunku na kilka pojazdów i prowadzenie całego taboru przez samochód eskortujący.

Zaplanowanie trasy

Bardzo ważnym elementem jest odpowiednie zaplanowanie trasy. Transport maszyn przemysłowych i ciężkich musi zostać dostosowany do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Istotne jest, aby duże pojazdy z naczepami nie powodowały korków i nie narażały nawierzchni na zniszczenie. Z tego powodu ładunki ponadgabarytowe wymagają uzyskania pozwolenia na przejazd od zarządcy dróg. Wniosek należy złożyć do naczelnika urzędu celnego, starosty powiatowego lub Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad – w zależności od ciężaru i wymiarów.

Bardzo często przewozy można organizować jedynie w godzinach nocnych, gdy ruch na poszczególnych odcinkach nie jest tak natężony jak w dzień. Transport specjalny często musi odbywać się obwodnicami miast, omijać odcinki z wiaduktami lub innymi przeszkodami drogowymi.

Transport maszyn – skorzystaj z wieloletniego doświadczenia

Ponadnormatywny transport maszyn i innych ciężkich elementów jest jedną z naszych specjalności. Dysponujemy odpowiednią flotą pojazdów i naczep, wykorzystujemy specjalistyczne technologie i zatrudniamy doświadczonych kierowców. Pomożemy Ci sprawnie przewieźć koparki i inny sprzęt budowlany, maszyny rolnicze, przemysłowe, górnicze, kolejowe i dowolne duże elementy. Sprawdź szczegóły oferty i skorzystaj z naszej pomocy!