Jakich ładunków dotyczy transport ponadgabarytowy?

26 stycznia 2022
przewoz ponadgabarytowy

Niewielkie partie towaru nie stanowią większego problemu podczas przewozów. Proces jest jednak o wiele trudniejszy w przypadku maszyn przemysłowych, budowlanych czy rolniczych oraz innych ładunków o ogromnej wadze lub niestandardowych wymiarach. Kiedy niezbędny jest transport ponadgabarytowy? Odpowiadamy! Przeczytaj i poznaj wytyczne.

Jaki ładunek uznawany jest za ponadgabarytowy?

W Polsce obowiązują normy ustanowione przez Ministerstwo Transportu oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i to właśnie w nich należy szukać definicji ładunku ponadnormatywnego.

Za taki uznaje się ładunki o niestandardowej wadze lub wymiarach, do transportów których nie nadają się typowe najczęściej wykorzystywane przyczepy.

Zgodnie z przepisami, za przewóz ponadgabarytowy uznaje się pojazdy, które przekraczają:

  • 2,5 m szerokości,
  • 16,5 m długości,
  • 4 m wysokości,
  • 40 tony wagi całkowitej.

Warto wiedzieć, że masa dotyczy całego zestawu (wraz z paliwem oraz kierowcą). W praktyce przewóz ładunków ponadgabarytowych najczęściej znajduje zastosowanie dla maszyn budowlanych, instalacji przemysłowych, wagonów i innych elementów kolejowych, konstrukcji stalowych, zbiorników, ciągników rolniczych czy kombajnów.

Jak zorganizować przewóz ładunków ponadgabarytowych?

Chcesz zlecić przewóz ładunków ponadgabarytowych? Przedsięwzięcie wymaga odpowiednich przygotowań. W Polsce obowiązuje ustawa z 20 czerwca 1997 roku – „Prawo o ruchu drogowym”. Ustawodawca dokładnie określił, kiedy niezbędne jest pozwolenie na przejazd specjalny oraz gdzie można je uzyskać (wydaje m.in. Starosta oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad). Ważne jest zaplanowanie i sprawdzenie trasy przejazdu, która musi omijać zbyt wąskie drogi, wiadukty, ronda czy centra miast.

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 23 maja 2012 roku nakłada konieczność zaplanowania pilotowania pojazdu z ładunkiem ponadnormatywnym. Restrykcyjne wymogi są tak ważne ze względu na to, aby fracht nie zagrażał innym uczestnikom ruchu drogowego oraz nie tamował dróg.

Transport ponadgabarytowy w Warszawie – sprawdź naszą ofertę

Chcesz zorganizować legalny i bezpieczny transport ponadgabarytowy? Zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy firmą specjalizującą się w przewozach specjalnych w Warszawie i okolicach. Dysponujemy flotą pojazdów ciężarowych z różnego typu naczepami niskopodwoziowymi o bardzo dużych możliwościach technicznych. Pomożemy Ci zaplanować całą operację i uzyskać potrzebne pozwolenia. Sprawnie przewieziemy nawet ładunki bardzo ciężkie czy o niestandardowych wymiarach.