Kto wydaje zgodę na przewozy ponadgabarytowe?

19 grudnia 2022

Niestandardowe wymiary lub waga ładunku sprawiają, że jest on traktowany jako nienormatywny. Wtedy bardzo ważne jest dopełnienie obowiązujących formalności. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kto wydaje pozwolenia na transporty ponadgabarytowe i jak wygląda procedura ich uzyskiwania.

Kategorie dla transportów ponadgabarytowych

Jako pojazdy nienormatywne są traktowane frachty, które przekraczają określone wymiary (długość, wysokość, szerokość), masę całkowitą lub nacisk osi. Są one zobligowane do przestrzegania przepisów zawartych m.in. w ustawie Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997 roku (ostatnia nowelizacja z 17 września 2022 roku). To tutaj została uregulowana kwestia pozwoleń na przejazdy dla przewoźników realizujących transporty ponadgabarytowe.

Zezwolenie dla podmiotu realizującego przewozy zawiera m.in.:

  • czas trwania przejazdu,

  • trasę,

  • liczbę pojazdów i ich parametry techniczne,

  • kryteria dostosowania infrastruktury drogowej.

Kategoria I

Przypisana dla ciągników rolniczych, przyczep i pojazdów nienormatywnych wolnobieżnych o masie całkowitej, wysokości, długości i nacisku osi mieszczących się w normach oraz szerokości ponad 3,5 m. Wniosek o pozwolenie na przejazd należy złożyć do starostwa powiatowego.

Kategoria II

Przeznaczona dla pojazdów o nacisku osi i masie całkowitej mieszczących się w normie, szerokości do 3,2 m, wysokości do 4,3 m oraz długości do 15 m (auto pojedyncze) lub 23 m (zespół samochodów). Zezwolenie wydawane jest przez właściwego starostę oraz Naczelnika Urzędu Celnego.

Kategoria III

Decyzja administracyjna jest podejmowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz Naczelnika Urzędu Celnego. Ta kategoria odnosi się do pojazdów o masie całkowitej w normie, szerokości do 3,4 m, wysokości do 4,3 m, długości do 15 m (pojedyncze samochody) lub 30 m (zespół pojazdów ze skrętnymi osiami) oraz pojedynczego nacisku osi napędowej mieszczącego się w normie.

Kategoria IV

Wniosek o pozwolenie na transporty ponadgabarytowe trzeba skierować do GDDKiA. Kategoria obowiązuje dla pojazdów z naciskiem osi mieszczących się w normach oraz o masie do 60 ton, szerokości do 3,4 m na drogach jednojezdniowych oraz lub 4 m na dwujezdniowych klasy A, S, GP, wysokości do 4,3 m, długości do 15 m (pojedynczy samochód), 23 m (zespół aut) lub 30 m (zespół pojazdów ze skrętnymi osiami).

Kategoria V

Wniosek o pozwolenie na przejazd należy składać w GDDKiA. Dotyczy pojazdów o masie całkowitej lub wymiarach większych niż dla kategorii I-IV oraz nacisków osi przekraczających dopuszczalne normy.

Zleć profesjonalne transporty ponadgabarytowe w Warszawie i okolicach

Poszukujesz doświadczonego przewoźnika, który kompleksowo realizuje transporty ponadgabarytowe? Doskonale trafiłeś! Firma SASIN z Warszawy zaprasza. Pomagamy naszym klientom dopełnić wszystkich obowiązujących formalności i zapewniamy kompleksową obsługę logistyczną przedsięwzięcia. Sprawdź szczegóły oferty!