Organizacja transportu maszyn rolniczych i budowlanych

16 kwietnia 2021
transport maszyn rolniczych

Chcesz kupić maszyny dla swojej firmy lub gospodarstwa? Sprzęt ciężki najczęściej jest klasyfikowany jako ładunek ponadgabarytowy, dlatego jego przewóz wymaga uzyskania pozwolenia na przejazd drogami publicznymi oraz odpowiedniej logistyki całego przedsięwzięcia. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak zorganizować transport maszyn rolniczych lub budowlanych, aby szybko dotarły do celu i nie uległy nawet najdrobniejszym uszkodzeniom!

Jak zaplanować transport maszyn rolniczych i budowlanych?

Kombajny, ciągniki, sieczkarnie agregaty uprawowo-siewne, opryskiwacze, koparki i inny ciężki sprzęt budowlany może powodować pewne problemy podczas przewozu. Waga oraz niestandardowe wymiary sprawiają, że transport maszyn budowlanych i rolniczych jest klasyfikowany jako towar ponadnormatywny.

Zadanie przetransportowania takich ładunków najlepiej jest powierzyć firmie, która ma doświadczenie w transporcie ponadgabarytowym oraz pracy ze sprzętem rolniczym i budowlanym. Niezbędne są tutaj specjalistyczne samochody ciężarowe z naczepami niskopodwoziowymi, które pozwolą na sprawny i bezpieczny załadunek oraz rozładunek. Ważne jest, aby kierowca potrafił odpowiednio manewrować pojazdem na drodze i przywiązywał wagę do dbałości o powierzone mienie. Przedsiębiorstwo powinno także zadbać o ubezpieczenie przewożonych maszyn. Idealna będzie polisa cargo na odpowiednią sumę, ponieważ ceny ciężkiego sprzętu są bardzo wysokie.

Transport maszyn rolniczych i budowlanych

Planowanie trasy przejazdu: Bezpieczny transport maszyn rolniczych i budowlanych

Warto wziąć pod uwagę, że transport maszyn rolniczych i budowlanych wymaga logistyki dopracowanej w najdrobniejszych szczegółach. Niezbędne jest zaplanowanie odpowiedniej trasy, biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy o ruchu drogowym oraz ewentualne przeszkody, które mogłyby utrudnić lub wręcz uniemożliwić przejazd. Zbyt wąskie drogie, wszelkie wiadukty, wysepki czy ronda stanowią duże ograniczenie dla ładunków ponadgabarytowych.

Bardzo często firmy uzyskują pozwolenie na przejazd z taką zawartością wyłącznie w godzinach nocnych, aby niepotrzebnie nie blokować ruchu. Każde utrudnienie na trasie przekłada się na opóźnienia w realizacji dostawy oraz podnosi koszty, dlatego należy dokładnie sprawdzić wszystkie odcinki przejazdu.

Często tolerancja wynosi zaledwie kilka centymetrów (np. w przypadku wiaduktów czy skrzyżowań), dlatego wiele przedsiębiorstw, oferujących transport koparek i innych maszyn ciężkich, decyduje się na obsługę jednego zlecenia przez większą liczbę pojazdów. Pierwszy samochód odgrywa rolę pilota, który dokładnie sprawdza drogę i jej zgodność z zapisami w zezwoleniu na przejazd. W ten sposób można uniknąć np. przeszkód w postaci remontów, których nie uwzględniono w czasie opracowywania trasy.

Profesjonalny transport maszyn budowlanych i rolniczych – Warszawa i okolice

Firma Usługowa „SASIN” oferuje sprawny i bezpieczny transport maszyn rolniczych i budowlanych w Warszawie. Mamy bardzo duże doświadczenie w przewozie koparek i innego sprzętu ciężkiego. Zapraszamy do kontaktu – zapewnimy Ci merytoryczne wsparcie, szczegółowo zaplanujemy logistykę przedsięwzięcia i zadbamy, aby powierzone mienie w idealnym stanie dotarło do celu.