Przewóz transformatorów i generatorów – co musisz o nim wiedzieć?

18 października 2023

Są to ładunki niestandardowe, które wymagają zastosowania odpowiednich naczep, sprzętu do załadunku oraz zadbania o prawidłowe ustawienie i zabezpieczenie. Jak zaplanować transport transformatorów i generatorów? Poznaj stosowane procedury pozwalające na sprawną oraz bezpieczną realizację dostaw. Przeczytaj artykuł i wybierz zaufanego przewoźnika, który poradzi sobie z takim przedsięwzięciem.

Specjalne podejście do przewozu transformatorów i generatorów

Nowoczesne transformatory energetyczne i generatory mocy to urządzenia znajdujące szerokie zastosowanie w budownictwie, rolnictwie oraz różnych gałęziach przemysłu. Ich przewóz jest jednak dość trudnym zadaniem, które wymaga wiedzy oraz specjalnego podejścia.

Sprawne dostarczenie generatorów i transformatorów na własną rękę jest bardzo trudne, ponieważ są to ładunki ciężkie. Dodatkowe obciążenie stanowi olej, który znajduje się w środku urządzenia. Mniejsze i średnie modele nie mają ogromnych wymiarów. Teoretycznie mogłyby więc zmieścić się na standardowej platformie. Przeszkodą jest jednak ich bardzo wysoka waga, dlatego zalecany jest tutaj transport niskopodwoziowy. Takie naczepy są lepiej dostosowane do dużego nacisku umieszczonego punktowo na niewielkiej powierzchni. Standardowe platformy zostały zaprojektowane z myślą o innym typie ładunków.

Duże transformatory najczęściej są wyższe. Najwygodniej i najbezpieczniej jest przewozić je naczepach typu tiefbett.

Jak wyglądają procedury załadunku i rozładunku transformatorów i generatorów?

Ręczny załadunek i rozładunek transformatorów nie jest możliwy ze względu na ich bardzo wysoką wagę. Nie stosuje się tutaj również wózków widłowych, które stanowią popularny sprzęt wykorzystywany do palet z opakowaniami zbiorczymi. Do ich bezpiecznego umieszczenia na naczepie potrzebny jest dźwig. Pozwala on sprawnie podnieść i ustawić transformator w odpowiednim miejscu. Ze względu na duże obciążenie, bardzo ważne jest dokładne rozmieszczenie zawartości na środku przestrzeni ładunkowej. W ten sposób cały ciężar zostanie równomiernie rozłożony.

Popularne generatory są zabudowane, dlatego na pierwszy rzut oka przypominają standardowe kontenery. Jednak w środku umieszczony jest ciężki agregat, dlatego ich transport również wymaga naczepy niskopodwoziowej.

Jak zabezpieczyć przewóz transformatorów?

Nowe transformatory są zabezpieczone przed uszkodzeniami folią stretch. Chcesz zlecić transport modeli używanych? Musisz owinąć je kilka razy w podobny sposób. Ponadto istotne są prawidłowe systemy mocujące na samochodzie. Mocne pasy uchronią ładunek przed przesuwaniem i gwarantują bezpieczeństwo na drodze.

Jak wybrać firmę do przewozu transformatorów i generatorów?

Samodzielny transport generatorów i transformatorów nie jest możliwy, ze względu na konieczność zastosowania samochodów ciężarowych ze specjalnymi naczepami oraz dźwigów do ich załadunku oraz rozładunku. Wybierz firmę transportową specjalizującą się w przewozach niskopodwoziowych, która na pewno poradzi sobie z takim zadaniem.

Postaw na doświadczenie przy wyborze firmy transportowej

Szukasz rzetelnego przewoźnika? Firma SASIN posiada duże doświadczenie w transporcie niskopodwoziowym i ponadgabarytowym. Dysponujemy rozbudowaną flotą i zapleczem technicznym, które pozwala zrealizować nawet najbardziej niestandardowe przedsięwzięcia. Zadbamy o sprawny załadunek, bezpieczeństwo powierzonego transformatora czy generatora oraz rozładunek u odbiorcy.