Rodzaje transportu ładunków w transporcie drogowym a typy naczep

9 listopada 2021

Planujesz krajowy transport maszyn, bądź innych ładunków ponadgabarytowych? Bardzo ważne jest rozplanowanie całego procesu logistycznego w czasie a także pod kątem wagi, wielkości oraz specyficznych warunków dla danego ładunku. Po ustaleniu tych wszystkich parametrów można dobrać odpowiedni środek transportu. Przeczytaj, poznaj typy naczep i dobierz rozwiązanie dobrze dopasowane do Twojego ładunku.

Co to jest naczepa?

Zwykłe ciężarówki zwykle nie sprawdzą się, gdy niezbędny jest transport gabarytów . Do ich przewożenia najczęściej wykorzystuje się specjalistyczne naczepy. Są to konstrukcje, które zwykle nie mają przedniej osi i własnego napędu, ponieważ opiera się je na ciągniku siodłowym. Ciężar ładunku rozkładany jest pomiędzy osie ciągnika siodłowego i naczepy, dlatego takie połączenie wykorzystuje się głównie w transporcie ładunków ponadgabarytowych.

Naczepy niskopodwoziowe

Zapewniają sprawny załadunek tyłem, bokiem, górą a w niekiedy nawet przodem- tiefbett i przewóz np maszyn budowlanych, drogowych oraz rolniczych w bezpieczny sposób.

Dzielą się m.in. na:

  • semi – są najpopularniejszym i najczęściej stosowanym typem naczep – składają się z tzw. balkonu i podkładu ładunkowego znajdującego się pod nim (około 900 mm nad podłożem). Zwykle wyposażone w hydrauliczne lub dokładane najazdy umiejscowione z tyłu naczepy

  • tiefbett – konstrukcja z zagłębionym podkładem głównym (zwykle około 500 mm nad podłożem), ze skrętnymi osiami sterowanymi hydraulicznie – idealna do przewożenia wysokich ładunków. Wjazd na pokład naczepy odbywa się z przodu po odpięciu tzw. łabędziej szyi, która wraz z ciągnikiem siodłowym odjeżdża na czas załadunku. Tego typu naczepy można wyposażyć w różne pokłady ładunkowe np. stały, kessel do transportu zbiorników czy bagger gdzie transportuje się duże maszyn od spodu „” a koła bądź gąsienice są w powietrzu na czas przejazdu.

  • platformy z płaskim podkładem – umożliwiają bezpieczny transport długich elementów gdzie wymagana jest jedna wysokość pokładu i oparcie ładunku na jak największej powierzchni. Tego typu naczepy często mają możliwość kilkukrotnego rozciągnięcia pokładu a także zdalnego sterowania osiami podczas manewrowania.

  • Mega- Jest to naczepa typu firanka lub plandeka, ale umożliwia transport ładunków o wysokości nawet do 3 m. Również występuje w wersji odkrytej i jest rozwiązaniem kompromisowym pomiędzy naczepami typu semi a platforma. Różnorodne opcje dodatkowe takie jak rozciągany pokład, skrętne osie czy dokładane najazdy aluminiowe skutkują dużą uniwersalnością tego typu naczep przy transporcie ładunków ponadgabarytowych.

Transport maszyn i ładunków ponadgabarytowych z firmą SASIN

Poznałeś typy najpopularniejszych naczep wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa transportowo-spedycyjne. Poszukujesz profesjonalnych usług? W ofercie SASIN znajdziesz szybki i sprawny transport gabarytów na terenie Warszawy, najbliższych okolic a także całego kraju. Nowoczesna flota, zespół doświadczonych kierowców oraz bogate doświadczenie pozwalają nam realizować nawet niestandardowe zlecenia. Sprawdź to!