Specjalistyczny transport maszyn drogowych dla wymagających

4 października 2021

Roboty drogowe wymagają floty specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do prac ziemnych, płaskiego odspajania i zagęszczania gruntu czy wylewania i obróbki asfaltu. Jak zorganizować transport maszyn? Ich specyficzna budowa oraz duży ciężar i gabaryty sprawiają, że operacja ta jest bardzo wymagająca. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak przygotować maszyny drogowe do podróży oraz zaplanować sprawny załadunek i przewóz w wybrane miejsce.

Jakie maszyny wykorzystuje się podczas budowy dróg?

Wiele zależy od specyfiki i zakresu planowanych prac. Inny park maszynowy będzie niezbędny podczas budowy nowej drogi od podstaw niż w czasie remontu niewielkich odcinków. Do robót ziemnych wykorzystuje się koparki, koparko-ładowarki oraz ładowarki. Grunt przygotowywany jest za pomocą spycharek, równiarek, zgarniarek, zrywarek. Walce okołkowane, ubijaki, ubijarki i zagęszczarki służą do zagęszczania stabilizacji podłoża. Następnie na trasę wyjeżdżają rozściełacze do asfaltu oraz gładkie walce do ułożenia ostatniej warstwy asfaltu.

Przewóz maszyn drogowych – jak wygląda przygotowanie i załadunek?

Na niewielkich odległościach wybrany sprzęt budowlany może przejechać na kołach lub gąsienicach. Dłuższe trasy sprawiają jednak, że taki przewóz maszyn jest nieekonomiczny i niezbędny staje się ich załadunek na specjalną przyczepę. Najczęściej wykorzystuje się niskopodwoziowe naczepy z najazdem dopasowane do ciężaru przewożonego mienia (nacisk na osie nie może być zbyt duży). Pomocne są także wciągarki i urządzenia z HDS.

Bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku. Transport gabarytów wymaga umieszczenia pod kołami klinów oraz zastosowania blokad, które będą chronić przed przesuwaniem się w czasie jazdy. Przewoźnicy stosują mocne pasy transportowe i łańcuchy mające wymagane homologacje.

Czasami konieczne jest rozmontowanie niektórych elementów przed podróżą, aby dopasować się do obowiązujących przepisów. Najczęściej odkręca się łyżki od koparek, które dodatkowo trzeba zabezpieczyć i załadować oddzielnie.

Specjalistyczny transport ładunków ponadgabarytowych – skorzystaj z usług sprawdzonego przewoźnika

Konieczność wykorzystania certyfikowanych pojazdów wraz z odpowiednimi przyczepami lub naczepami sprawia, że specjalistyczny transport ładunków ponadgabarytowych najczęściej realizowany jest z pomocą profesjonalnych przedsiębiorstw. Warto wybrać przewoźnika, który specjalizuje się w przewozie ciężkiego sprzętu. Dysponuje on odpowiednią flotą, zadba o fachowy załadunek oraz uzyska pozwolenie na przejazd.

Transport maszyn drogowych to nasza specjalność – zapraszamy!

Nasza firma specjalizuje się w translokacji ciężkiego sprzętu. Obsługujemy m.in. transport maszyn drogowych na terenie Warszawy i okolic. Dysponujemy odpowiednimi pojazdami i systemami mocowań. Dokładnie planujemy trasę przejazdu, dopełniamy wszystkich wymaganych formalności, a następnie bezpiecznie przewozimy powierzone mienie we wskazane miejsce. Sprawdź szczegóły oferty i zaufaj naszemu doświadczeniu.