Sposoby na zapobieganie uszkodzeniom i usterkom maszyn budowlanych podczas transportu ponadgabarytowego

4 września 2023
transport-ponadgabarytowy

Planujesz przewóz maszyn budowlanych? Koparki, koparko-ładowarki i inny sprzęt wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, aby nic nie zostało uszkodzone w drodze. Jak zorganizować bezpieczny transport ponadnormatywny? Przedstawiamy sprawdzone sposoby zapobiegania usterkom. Przeczytaj, poznaj najczęstsze uszkodzenia i metody stosowane, aby im zapobiegać.

Jakie są podstawowe zagrożenia podczas transportu ponadgabarytowego?

Profesjonalny transport ponadgabarytowy to zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie, do którego nie wystarczy odpowiednio dobrana flota pojazdów z niskopodwoziowymi naczepami. Ładunki różnią się nie tylko wagą, ale także wymiarami, kształtami i podatnością na uszkodzenia.

Najczęstsze zagrożenia podczas ponadnormatywnego transportu maszyn budowlanych to:

  • uderzenia – może dojść do nich w czasie gwałtownego hamownia, nieostrożnego pokonywania ostrych zakrętów czy wskutek nieprawidłowego zabezpieczenia sprzętu,
  • wstrząsy i wibracje – stanowią ryzyko m.in. dla nowoczesnej elektroniki i podzespołów poszczególnych urządzeń,
  • kolizje drogowe,
  • nieprawidłowe mocowanie – powoduje przemieszanie się maszyny po naczepie.

Jakie są metody zapobiegania uszkodzeniom?

Dostawa powierzonego mienia w idealnym stanie stanowi wyzwanie dla przewoźników obsługujących transport ponadgabarytowy. Należy wykorzystać wszelkie możliwe metody, aby zapobiec nawet najdrobniejszym uszkodzeniom.

Pierwszym krokiem jest dokładne zaplanowanie trasy przejazdu i warunków drogowych. Musisz wyeliminować trasy, które nie są przystosowane do przejazdu samochodów ciężarowych. Staraj się wybierać dobrze utrzymane drogi, bez niepotrzebnych przeszkód. Następnie dobierz środek transportu dostosowany do specyfiki konkretnej maszyny. Czasami załadunek wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Pamiętaj również o profesjonalnym osprzęcie do mocowania. Kierowca podczas przejazdu powinien cały czas monitorować ładunek (kontrolować mocowania, ustawienie itp.).

transport-ponadgabarytowy

Jak przygotować maszyny budowlane do transportu ponadgabarytowego?

Maszyny budowlane to bardzo drogi sprzęt. Transport ponadgabarytowy takiej zawartości wymaga rozsądku i zachowania najwyższej ostrożności. Prawidłowe przygotowanie chroni przed nieprzewidzianymi zdarzeniami na trasie.

Pamiętaj, aby:

  • dokonać szczegółowej inspekcji sprzętu do przewiezienia,
  • zdemontować wszystkie ruchome części,
  • zabezpieczyć każdy element szczególnie podatny na zniszczenie (delikatny, wystający poza obrys itp.).

Jakie zabezpieczenia i mocowania wykorzystywane są przy transporcie ponadgabarytowym?

Wybór sposobu zabezpieczenia należy dostosować do charakteru ładunku (wagi, wymiarów, kształtów) oraz typu nadwozia samochodu ciężarowego realizującego transport ponadnormatywny. Zawsze warto dokładnie rozpisać etapy mocowania dopasowane do rodzaju maszyny.

Przewoźnicy wykorzystują metody:

  • mocującą – polega na spięciu przewożonego towaru i przymocowaniu go do skrzyni pojazdu. Wykorzystuje się tutaj odciągi ściskające zmniejszające ryzyko przesuwania po naczepie. Mogą to być mocne pasy, liny i łańcuchy, które przeciąga się nad ładunkiem i przyczepia do klamer po drugiej stronie skrzyni,
  • blokująca – jej założeniem jest ustawienie elementów w taki sposób, aby blokowały się wzajemnie. Opiera się je o sztywne części naczepy. Pomocne są także kliny, belki rozporowe, podpory.

Szukasz doświadczonej firmy, która przewiezie dla Ciebie maszynę budowlaną? Zgłoś się do nas!

Chcesz zlecić ponadgabarytowy transport maszyn budowlanych? Zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy. Jesteśmy przedsiębiorstwem posiadającym zróżnicowaną flotę, specjalny osprzęt i duże doświadczenie w realizacji podobnych przedsięwzięć. Wypełnij nasz formularz z zapytaniem o transport, a my przygotujemy indywidualną ofertę.