Transport długich elementów – transport szyn

19 lipca 2021
Transport długich elementów

Nie tylko waga ładunku stanowi poważne wyzwanie podczas organizacji jego przewozu. Równie ważne są wymiary – szczególny problem mogą sprawić długie elementy, które nie mieszczą się na standardową naczepę czy przyczepę przeznaczoną do samochodu ciężarowego. Jednym z takich przedmiotów są szyny. W jaki sposób zorganizować ich transport? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj przepisy oraz wytyczne z tego zakresu.

Transport szyn drogą kolejową

Mogą mieć nawet 120 m długości, dlatego ich tranzyt to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Długie szyny najczęściej przewożone są drogą kolejową. To właśnie w ten sposób od wielu lat radzi sobie spółka PKP, a jej śladem idą także inni przewoźnicy obsługujący obecnie polskie połączenia pociągami. Buduje się specjalne platformy, które pozwalają na szybki i bezpieczny transport szyn. Składy poruszają się starannie wyznaczonymi trasami. Platformy powstają z połączonych ze sobą wagonów kolejowych. W Polsce specjalne przewozy towarowe mogą poruszać się z prędkością do 50 km/h.

Jak zorganizować dostawy szyn transportem drogowym?

Długie elementy mogą być niezbędne w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych. Ich dostawy często muszą zostać zrealizowane m.in. na potrzeby hut. Jak zaplanować transport szyn, aby nie złamać obowiązujących przepisów ruchu drogowego i bezproblemowo dostarczyć je do celu?

Warto pamiętać, że szyny mogą nie zmieścić się na standardowej naczepie, dlatego przewoźnicy najczęściej wykorzystują w tym celu specjalne rozciągane platformy. Co zrobić, gdy nadal będą one wystawać poza obrys naczepy? Masa ładunku nie może być większa niż dopuszczalna ładowność pojazdu. Nie można również przekroczyć maksymalnego nacisku osi na drogę.

Bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie ciężkich szyn. Nie mogą one w żaden sposób wpływać na stabilność samochodu i utrudniać manewrów kierowcy. Ważne jest również, by nie zasłaniały świateł, tablic rejestracyjnych czy urządzeń sygnalizacyjnych oraz nie ograniczały widoczności na drodze. Ładunek należy zamocować solidnymi łańcuchami i pasami, aby nie przesuwał się podczas gwałtownego hamowania lub innych manewrów.

Prawidłowe oznakowanie

Planujesz transport szyn? Pamiętaj, że długi towar z tyłu nie może wystawać na więcej niż 2 m poza obrys pojazdu. Przy wartości 0,5 m niezbędne jest odpowiednie oznakowanie. Należy zaczepić do towaru po co najmniej 2 paski w białym i czerwonym kolorze. Przepisy dopuszczają również tablice ostrzegającą – ta musi mieć jednak wymiary minimum 50 x 50 cm. Przy ograniczonej widoczności, niezbędne jest umieszczenie na końcu długiego ładunku czerwonego światła odblaskowego.

Po przekroczeniu obowiązujących gabarytów należy uzyskać specjalne zezwolenie na przejazd. Transport szyn najczęściej traktowany jest jako ponadgabarytowy, dlatego trzeba wcześniej przygotować transport i udać się do odpowiednich organów administracyjnych, aby dopełnić wymaganych formalności.

Transport szyn i długich ładunków z firmą „SASIN”

W firmie „SASIN” specjalizujemy się w dostawach niestandardowych ładunków. Możemy zorganizować transport szyn w Warszawie i okolicach na potrzeby różnych gałęzi przemysłu. Dysponujemy specjalistyczną flotą, dopasowaną do przewozu towaru o ponadnormatywnych długościach oraz dużym ciężarze. Zapraszamy do kontaktu – przygotujemy indywidualną ofertę na podstawie dostarczonych informacji.