Transport gabarytowy – jak odpowiednio zabezpieczyć towar?

4 lutego 2022
Transport gabarytowy

Przewóz towarów to zadanie, które wymaga organizacji procesu w taki sposób, aby szybko i możliwie niedrogo dotarły one do celu. Szczególnie wymagający jest transport gabarytowy, który może stwarzać zagrożenie zarówno dla samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Niezbędna jest wyjątkowa ostrożność podczas załadunku i rozładunku. Jak odpowiednio zabezpieczyć zawartość pojazdu? Podpowiadamy! Przeczytaj artykuł i zadbaj, aby po drodze nie doszło do żadnych uszkodzeń mienia.

Czym jest transport gabarytowy?

W branży jako transport gabarytowy określa się frachty, których ciężar bądź rozmiary przekraczają standardowe parametry. Przepisy ruchu drogowego wskazują, że chodzi tutaj o wszystkie ładunki, które wraz z pojazdem, które je transportuje ważą powyżej 40 ton, mają powyżej 4 m wysokości, są szersze niż 2,5 m lub dłuższe niż 16,5 m w naczepach bądź 18,75 m w przyczepach. Najczęściej są to maszyny rolnicze i budowlane, sprzęt przemysłowy, konstrukcje czy inne elementy stalowe.

Wszystkie gabaryty wymagają dobrania pojazdów o odpowiednich rozmiarach i odpowiedniej ładwoności. Przewóz należy zgłosić do organów państwowych, które przeanalizują, wytyczą trasę i wydadzą stosowne zezwolenie na przejazd

Jak zabezpieczyć ładunek?

Nieprawidłowe zabezpieczenie towaru mogłoby spowodować wypadek i milionowe straty, dlatego transport gabarytowy objęty jest restrykcyjnymi normami oraz wytycznymi. Ładunki mogą mieć np.. dużą objętość, ale niewielki ciężar (wszelkiego typu zbiorniki) lub małe wymiary i ogromną wagę (m.in. maszyny przemysłowe czy elementy stalowe). Przewożone są również przedmioty duże i ciężkie jednocześnie (m.in. linie produkcyjne i maszyny budowalne ) bądź lekkie, ale bardzo długie (najlepszym przykładem są łopaty wirników do budowy elektrowni wiatrowych). To oznacza, że sposób zabezpieczeń musi zostać dostosowany do konkretnego ładunku.

Ważne jest mocowanie, które unieruchomi towar na przyczepie lub naczepie, aby nie przesuwał się podczas skręcania, hamowania czy pokonywania trudniejszych odcinków trasy. Tutaj nie wystarczą standardowe pasy zabezpieczające czy łańcuchy. Należy wykonać obliczenia, które pozwolą określić, czy dany środek rzeczywiście utrzyma określoną masę. Często stosuje się także specjalne belki i drążki rozporowe, narożniki, siatki zabezpieczające. Nierzadko eksperci zalecają spawanie niektórych elementów lub zastosowanie przygotowanej na indywidualne zamówienie konstrukcji mocującej. Również w wielu przypadkach wymagane jest np. osłonięcie ładunku przed warunkami pogodowymi i niezbędne będzie użycie specjalistycznych folii termokurczliwych.

Warto pamiętać, że załadowany pojazd nienormatywny musi spełnić wymogi określone w pozwoleniu na transport gabarytowy. Chodzi przede wszystkim o:

• wymiary,

• masę brutto,

• nacisk na osie.

Istotny jest rozkład ładunku na samochodzie, aby pojedyncze osie nie zostały nadmiernie obciążone. Nie może on również ograniczać widoczności na drodze, utrudniać kierowania lub ruchu innym pojazdom (zasłaniać świateł, tablic rejestracyjnych).

Profesjonalny transport gabarytowy – sprawdź naszą ofertę!

Chcesz zlecić transport gabarytowy w Warszawie lub okolicach? Obsługa wymagających przewozów stanowi jedną z naszych specjalności. Dostarczamy maszyny przemysłowe, budowlane i rolnicze, elementy stalowe oraz inne niestandardowe towary. Dysponujemy specjalistyczną flotą i bogatym doświadczeniem, które pozwalają sprawnie i bezpiecznie realizować dostawy. Sprawdź szczegóły oferty!