Transport jachtów i łodzi – jak zorganizować?

5 lipca 2021
Transport jachtów i łodzi

Rejsy luksusowymi łodziami to coraz popularniejsza rozrywka. Kupujesz własny jacht i chcesz go przewieźć do wybranej zatoki? A może zajmujesz się wynajmem i potrzebujesz sprawdzonego przewoźnika, który dostarczy na miejsce zamówiony model? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak zorganizować transport jachtów, aby szybko i bezpiecznie dotarły do celu.

Czy możliwy jest samodzielny transport jachtów?

Najprostszym rozwiązaniem jest droga morska i przepłynięcie z miejsca na miejsce. Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego czasami trzeba zorganizować lądowy transport jachtów. Są to duże, drogie i jednocześnie delikatne maszyny, dlatego ich translokacja wymaga szczególnej ostrożności.

Niewielką łódź czasami da się przewieźć na przyczepie. W tym przypadku dokładnie zmierz jej wymiary – te podane przez producenta czasami mogą być niedokładne. Długość należy policzyć od końca dziobu do środka rufy (musisz wziąć pod uwagę także wystające elementy dodatkowe), a wysokość od końca dna do najwyższej części, której nie da się zdemontować. Gdy waga przyczepy nie przekroczy 750 kg, kierowca nie musi mieć prawa jazdy kat. B+E. Udźwig musi być dopasowany do wagi przewożonego wyposażenia – dolicz do niej co najmniej 250 kg.

Przepisy drogowe dla dużych ładunków są niestety dość restrykcyjne, dlatego transport jachtów najbezpieczniej jest zlecić doświadczonemu przewoźnikowi. Firmy posiadają specjalne naczepy o odpowiedniej długości. Zajmą się one także uzyskaniem wszelkich pozwoleń niezbędnych do przewozu ładunków ponadgabarytowych.

Jak przygotować łódź do transportu?

Ceny luksusowych jachtów są bardzo wysokie, dlatego warto starannie przygotować je do drogi. Wyjmij ze środka wyposażenie i postaraj się odkręcić wszystkie wystające elementy, które można zdemontować. Wystające części dokładnie owiń folią.

Chcesz zlecić transport jachtów żaglowych? Żagle należy zwinąć, złożyć, zawinąć w folię i włożyć do środka jednostki jeśli to możliwe lub na stałe przymocować na czas transportu. Drzwi, okna oraz klapy trzeba pozamykać, aby nie otworzyły się podczas drogi. Najlepiej, gdy łódź zostanie ustawiona na środku platformy i bardzo dokładnie przymocowana za pomocą pasów. Bardzo przydatnym elementem będzie specjalne łoże transportowe ponieważ nie jest stabilnym pojazdem na kołach i może kołysać się podczas pokonywania kolejnych kilometrów.

Co z formalnościami?

Przedsiębiorstwa obsługujące transport jachtów zaplanują odpowiednią trasę. Najlepiej, gdy będą to odcinki o mniejszym natężeniu ruchu, aby przejazd nie utrudniał poruszania się innym pojazdom. Od wagi i wielkości ładunku uzależniona jest konieczność uzyskania pozwolenia na transport ponadgabarytowy. Przewoźnik dopasuje się do obowiązujących przepisów i dopełni niezbędnych formalności.

Transport jachtów i łodzi – zaufaj naszemu doświadczeniu

Specjalistyczny transport jachtów stanowi jedną z naszych usług. Mamy odpowiednio dopasowaną flotę oraz doświadczenie w pracy z frachtami o niestandardowych wymiarach i wadze. Zadbamy o prawidłowe zabezpieczenie Twojego sprzętu, aby bez najmniejszych problemów dotarł pod wskazany adres. Sprawdź szczegóły oferty – zapewnimy Ci kompleksową obsługę tego skomplikowanego przedsięwzięcia.