Transport jachtów – niezbędnik

24 marca 2022
Transport jachtów

Planujesz wakacje lub weekend na łodzi, ale nie da się przepłynąć nią na nowe miejsce? A może właśnie ją kupujesz lub sprzedajesz i zastanawiasz się, jak zapewnić bezpieczną dostawę? Transport jachtów to wymagające zadanie, którego nie podejmie się każdy przewoźnik. Stworzyliśmy krótki przewodnik na ten temat. Przeczytaj i dowiedz się, jak przygotować i bezpiecznie przewieźć łódź, aby nic nie uszkodzić po drodze, a przy tym nie złamać obowiązujących przepisów.

Specjalistyczny transport jachtów

Są to bardzo delikatne maszyny o ogromnych wartościach, dlatego transport jachtów wymaga najwyższej staranności podczas zabezpieczania ładunków. Łodzie mają różne gabaryty. W praktyce jednak każdy jacht przekracza normy dla standardowych przewozów, ponieważ jego przeciętna długość to zwykle kilkanaście metrów. Z tego powodu niezbędny jest transport specjalistyczny (ponadnormatywny). Takiego wyposażenia nie przewozi się na standardowych zastawach samochodowych z przyczepą lub naczepą. Gdy nie jest możliwe, aby maszyna przepłynęła drogą morską, należy zastosować specjalną lawetę bądź platformę.

Jak przygotować jacht do transportu?

Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie elementów, które wystają poza kadłub. Wszystkie ruchome części najlepiej jest odkręcić. Demontuje się silnik zaburtowy i ster (mocowany na pawęży), wyciąga się wyposażenie (naczynia, garnki itp.), zapasy żywności, napoje, butle z gazem, kotwice oraz akumulator. Należy pamiętać również o wyładunku z łodzi kanistrów. Niektóre jachty mają przenośny zbiornik z paliwem – wtedy warto go wyjąć. Konieczne jest także opróżnienie zbiornika z wodą.

Następnie odłącza się urządzenia elektryczne i zabezpiecza kable. Żagle warto zdjąć, zwinąć i zawinąć w folię. Zamyka się wszystkie okna, drzwi i klapy. Najbezpieczniej jest zakleić je mocną taśmą, aby nie otworzyły się w czasie podróży.

Firmy oferujące przewozy jachtów najczęściej wymagają podania długości, szerokości i wysokości ładunku, aby móc odpowiednio dobrać środek transportu. Pamiętaj, że wymiary wskazane przez producenta mogą nieco odbiegać od faktycznych, dlatego dokonaj własnych pomiarów. Wysokość zmierz od dna do najwyżej umieszczonej części (tej, której nie da się odkręcić), długość od dziobu do środka rufy, a szerokość w miejscu, gdzie Twoja łódź rzeczywiście jest najszersza. Bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę drobnych elementów wystających poza podstawową konstrukcję.

Jak wygląda transport jachtów?

Pojazd z lawetą lub platformą powinien podjechać pod zbiornik wodny, aby móc wciągnąć łódź. Transport jachtów o większych wymiarach wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu przeładunkowego. Ładunek powinien znaleźć się dokładnie pośrodku przyczepy – na osi, z kadłubem przesuniętym w bok. Łódź należy

mocno ściągnąć pasami, aby kadłub cały czas był dociskany do bocznych podpór (zabezpieczają one przed kołysaniem się na boki).

Specjalistyczny transport jachtów w Warszawie z firmą SASIN

Poszukujesz firmy, która obsługuje przewozy specjalnych ładunków? Transport jachtów w Warszawie stanowi jedną z naszych usług. Mamy odpowiednio dopasowaną flotę niezawodnych pojazdów. Doświadczeni pracownicy pomogą zaplanować operację i sprawnie zrealizują dostawę. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem SASIN.