Transport koparek do zadań specjalnych, czyli long reach – na czym polega?

13 kwietnia 2023
transport-koparek-warszawa

Ramiona typu long reach do koparek zwiększają ich funkcjonalność. Pozwalają wykonywać głębokie wykopy, wydobywać ziemię, kamienie ze zbiorników wodnych lub inne materiały. Co jednak zrobić, gdy niezbędny jest przewóz maszyn? Jak wygląda transport koparek do zadań specjalnych? Przygotowaliśmy krótki poradnik. Przeczytaj i poznaj zasady, które ułatwią Ci zadanie.

Transport maszyn budowlanych to wymagające przedsięwzięcie

Sprawny i bezpieczny transport maszyn budowlanych jest trudniejszy od dostaw ładunków standardowych. Koparki najczęściej przekraczają dopuszczalne normy, co oznacza konieczność skorzystania z oferty firmy posiadającej uprawnienia do przewozów ponadgabarytowych i mającej doświadczenie w tym zakresie.

Konieczne jest:

  • dobranie właściwego środka lokomocji,
  • bezpieczny załadunek i rozładunek,
  • staranne zabezpieczenie maszyny na czas transportu,
  • zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Wybranie odpowiedniego środka transportu

Musi być on dopasowany do specyfiki ładunku. Koparki long reach to średnie i duże maszyny z długim wysięgnikiem. Mniejsze modele można przewieźć na naczepie typu semi. Jednak nie sprawdzi się ona dla większego i cięższego sprzętu. Tutaj niezbędny jest transport niskopodwoziowy zestawem składającym się z ciągnika siodłowego i naczepy typu tiefbett.

Przewoźnicy często wykorzystują uniwersalne modele typu semi posiadające charakterystyczny balkon i pokład ładunkowy ulokowany niżej. Załadunek umożliwiają specjalne najazdy hydrauliczne. Transport koparek może być realizowany również w systemie tiefbett, którego charakterystycznym wyróżnikiem jest wgłębienie głównego pokładu oraz odpinany balkon od naczepy (to pozwala maszynie wjechać na pokład od przodu i umożliwia transport znacznie wyższych maszyn).

Przygotowanie koparki o długim zasięgu do transportu

Najważniejsze jest zastosowanie maty antypoślizgowej i prawidłowe umieszczenie sprzętu na naczepie. Należy ją równo ustawić i dobrze wyczuć środek ciężkości, aby odpowiednio rozłożyć naciski na osie zestawu.

Najazd na pokład naczepy najbezpieczniej jest wykonać we dwoje – jedna osoba, najczęściej kierowca sygnalizuje operatorowi prawidłowy kierunek jazdy. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie na czas podróży. Wykorzystuje się łańcuchy o odpowiedniej zdolności mocowania. Maszyny posiadają specjalne uchwyty do ich zaczepu. Na czas przejazdu ramię koparki należy maksymalnie opuścić.

Dostosowanie się do warunków na drodze

Bezpieczny przewóz maszyn budowlanych wymaga dostosowania się do przepisów ruchu i warunków panujących na drodze. Nasze przedsiębiorstwo ma stałe zezwolenie na transport ponadgabarytowy, na podstawie którego realizujemy większość zleceń na terenie Warszawy i okolic. Gdy jest to konieczne, składamy wniosek do GDDKiA, która wytycza trasę przejazdu i wydaje jednorazowe zezwolenie na przejazd.

Transport koparki to zadanie dla specjalistów!

Chcesz zlecić niskopodwoziowy transport koparki w Warszawie? Zaufaj naszemu doświadczeniu w organizowaniu tego typu przedsięwzięć. Firma SASIN realizuje przewozy maszyn budowlanych i innych ładunków niewymiarowych. Dysponujemy rozbudowaną flotą ciągników siodłowych i różnego typu naczep, własnymi samochodami pilotującymi i systemami zabezpieczeń. Zapraszamy do kontaktu – z nami szybko dostarczysz sprzęt w dowolne miejsce.