Transport maszyn przemysłowych – co warto wiedzieć?

2 sierpnia 2021

Chcesz zamówić nowe maszyny niezbędne na hali produkcyjnej? A może zakład czeka przeprowadzka lub firma prowadzi 2 oddziały w różnych miejscach Polski i niezbędna jest translokacja sprzętu potrzebnego do codziennej pracy? Przygotowaliśmy rozwiązania na pojawiające się problemy! Przeczytaj i dowiedz się, na czym polega transport maszyn przemysłowych, jak go bezpiecznie zorganizować i komu zlecić.

Kiedy może być potrzebny transport maszyn

Firmy najczęściej zlecają transport maszyn budowlanych. Nowe inwestycje wymagają zgromadzenia na działce potrzebnego sprzętu, a koparki, koparko-ładowarki czy walce wprawdzie mają własne napędy, ale nie są przystosowane do pokonywania dłuższych tras. Są one przeznaczone przede wszystkim do poruszania się po placu budowy, dlatego należy je przewieźć na miejsce, gdzie mają rozpocząć się prace.

Kolejną popularną usługą jest przewóz maszyn przemysłowych. Rozszerzenie produkcji czy zmiana profilu działalności bardzo często oznaczają konieczność dokupienia nowych linii produkcyjnych i urządzeń, które ułatwią codzienne funkcjonowanie zakładu. Specjalistyczny transport długich ładunków lub ciężkiego sprzętu może być potrzebny także podczas przeprowadzki przedsiębiorstwa do nowego miejsca.

Jak zorganizować transport maszyn przemysłowych?

Jest to bardzo skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga odpowiedniego planu i przygotowania. Transport maszyn przemysłowych realizują jedynie wyspecjalizowane firmy przewozowe, które mają nie tylko odpowiednie pojazdy, ale i całe zaplecze techniczne potrzebne do załadunku, rozładunku i zabezpieczenia na czas podróży. Najnowsze wyposażenie produkcyjne to często wysokiej klasy automaty zarządzane komputerowo, które przeciętnie są warte od kilkuset tysięcy do nawet kilku milinów złotych. Uszkodzenie w drodze generowałoby dla zleceniodawcy ogromne straty.

Wszystkie urządzenia przed transportem należy zdemontować, załadować na naczepy pojazdów i odpowiednio zabezpieczyć przed przesuwaniem oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Do zabezpieczenia zdemontowanych maszyn przemysłowych przydatne są też pasy mocujące.

Przewóz maszyn – czy konieczne jest pozwolenie?

Kolejnym etapem jest odpowiednie rozplanowanie trasy przejazdu.Transport ładunków ponadgabarytowych wymaga uzyskania pozwolenia od zarządcy dróg (najczęściej od starosty lub Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad). Ważne jest, aby nacisk naczep nie uszkodził nawierzchni, a sam przejazd nie utrudniał normalnej komunikacji na wybranych odcinkach. Przewóz całych fabryk często wiąże się z koniecznością zapewnienia obstawy dla pojazdów ciężarowych. Rozplanowanie procesu wymaga od realizatora znajomości branży oraz dużego doświadczenia.

Transport maszyn przemysłowych z firmą „SASIN” – sprawdź naszą ofertę!

Chcesz zlecić transport maszyn przemysłowych? Szybki przewóz ładunków ponadgabarytowych na terenie Warszawy i okolic stanowi naszą specjalność. Dysponujemy odpowiednią flotą pojazdów. Sprawdź szczegóły na firmowej stronie „SASIN” i zaufaj wykonawcy z wieloletnim doświadczeniem.