Interesuje Cię bezpieczny transport zbiorników? Jest to skomplikowana logistycznie operacja, która wymaga zastosowania ciężarówek z odpowiednimi naczepami, specjalistycznego sprzętu do załadunku oraz dostosowania się do obowiązujących norm prawnych. Tego typu ładunki klasyfikowane są jako przewozy niernomatywne. Przeczytaj i poznaj ich etapy oraz wyzwania, przed którymi staje przewoźnik.
Spis treści
Czym jest transport nienormatywny?
Zgodnie z definicją podaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad transport nienormatywny dotyczy pojedynczych pojazdów lub całych zespołów, w których naciski osi na jezdnię, rzeczywista masa lub wymiary przekraczają dopuszczalne normy. Na tego rodzaju przejazdy wydawane są zezwolenia odpowiednich kategorii.
Rodzaje zbiorników
Silosy znajdują wiele zastosowań w przemyśle, budownictwie, rolnictwie, przetwórstwie. Pozwalają na przechowanie cieczy oraz produktów sypkich. W zależności od zawartości, która ma być w nich magazynowa, mogą mieć różne wymiary i kształty.
Ze względu na budowę zbiorniki dzieli się na:
- cylindryczne,
- kwadratowe.
Mają one nie tylko inny wygląd, ale także konstrukcję nośną. Oba powyższe typy dostępne są wersjach z dnem płaskim oraz lejowym. Te pierwsze opróżnia się ręcznie lub mechanicznie. Drugie są bardziej funkcjonalne. Ich charakterystyczny kształt i gładkie ścianki sprawiają, że rozładunek zarówno cieczy, jak i produktów sypkich jest bardzo łatwy.
Kolejny podział obejmuje materiał, z którego zbiorniki są wykonywane. Najpopularniejsze są wersje:
- stalowe,
- tkaninowe,
- z włókna szklanego,
- z tworzyw sztucznych.
Planowanie przewozu zbiorników
Silosy najczęściej nie są bardzo ciężkie, ale mają niestandardowe kształty. To sprawia, że są traktowane jako ładunki nienormatywne różnych kategorii wymagające uzyskiwania pozwolenia na przejazd. Jak zaplanować przewóz zbiorników? Ważne jest dokonanie dokładnych pomiarów. Kształt, wymiary i masa pozwolą dobrać odpowiednią naczepę oraz zabezpieczenia, które uchronią je przed przypadkowym zniszczeniami.
Wyzwania związane z przewozem zbiorników
Najmniejsze wyzwanie stanowi transport zbiorników bez zawartości. Puste silosy wymagają załadunku na naczepę i zastosowania mocnych pasów chroniących przed przesuwaniem. Niektóre elementy wystające da się zdemontować na czas przejazdu. Nieco bardziej skomplikowana jest ich dostawa wraz z zawartością. W przypadku paliw, substancji łatwopalnych czy wybuchowych należy dostosować się do ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych lub do przepisów międzynarodowej konwencji ADR.
Standardowe zbiorniki budowlane najczęściej mają kształt kontenerów z otwartą górą, dlatego ich ustawienie na samochodzie jest łatwiejsze niż okrągłych silosów na ciecze lub gazy. Te ostatnie mogą być transportowane wzdłuż pokładu ładunkowego lub w pozycji pionowej (w zależności od wymiarów).
Znaczenie ma również materiał, z którego są wykonane. Wersje ze stali kwasowej lub nierdzewnej są bardziej odporne, a te z tkanin czy tworzyw sztucznych delikatniejsze, dlatego wymagają bardzo starannego zabezpieczenia na czas podróży.
Transport nie ma przed nami tajemnic
Chcesz zlecić transport zbiorników na ciecze lub materiały sypkie? Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Firma SASIN specjalizuje się w dostawach nienormatywnych i ponadgabarytowych. Wypełnij formularz zamówienia, a my dokładnie przeanalizujemy podane dane i przygotujemy indywidualną ofertę na przewóz dopasowaną do charakteru i parametrów powierzanego towaru.