Transport ponadgabarytowy – etapy postępowania

4 maja 2022
transport ponadgabarytowy

Chcesz dostarczyć maszyny budowlane, sprzęt rolniczy, elementy do budowy hal stalowych lub inne rzeczy o dużej wadze bądź wymiarach? W takim przypadku niezbędny jest transport ponadgabarytowy. Jak wyglądają etapy tej operacji? Wyjaśniamy! Przeczytaj i dowiedz się, krok po kroku, jak zorganizować przewóz gabarytów zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Kiedy potrzebny jest transport ponadgabarytowy?

Odpowiedni dobór środka lokomocji i zaplanowanie trasy bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo towaru. Jedną z form przewozów jest transport ponadgabarytowy, który stosuje się dla mienia o dużych wymiarach. Najczęściej przewoźnicy dostarczają elementy konstrukcji (np. filary, wsporniki, części dachów), elementy do montażu hal stalowych, kotły, zbiorniki na paliwa, linie produkcyjne, maszyny.

W Polsce gabaryty to ładunki, które (wraz z pojazdem) przekraczają 4 m wysokości, 2,5 m szerokości lub 40 ton wagi. Dodatkowo jako nienormatywne uznaje się towary, które wystają więcej niż 2 m poza obrys naczepy lub przyczepy.

Transport gabarytów – jakie są jego etapy?

Pierwszym krokiem realizacji zlecenia jest dokładne zapoznanie się z wymiarami towaru podanymi przez klienta i ocena, czy konieczny będzie specjalistyczny transport gabarytów. Następnie należy dobrać odpowiedni pojazd z przestrzenią ładunkową dopasowaną do specyfiki ładunku.

Kolejny etap obejmuje dopełnienie wszystkich wymaganych formalności. Zgodnie z przepisami prawa transportowego wyróżnia się aż 5 różnych kategorii zezwoleń. Są one dopasowane zarówno do samego frachtu, jak i dróg, po których będą poruszać się pojazdy. Pod uwagę bierze się m.in.:

• całkowitą masę pojazdu,

• szerokość, długość i wysokość samochodu wraz z zawartością,

• nacisk na osie pojazdu.

W Polsce posiadamy 5 kategorii zezwoleń na przejazdy nienormatywne. Cztery pierwsze kategorie to tzw. zezwolenia stałe uzyskiwane na okres o 1 miesiąca do nawet dwóch lat i różnią się między sobą parametrami określonymi dla danej kategorii. Takie zezwolenia zależnie od kategorii można uzyskać w GDDKiA i Starostwie powiatowym.

Zezwolenie najwyższej kategorii 5 na transport ponadgabarytowy w zależności od trasy i parametrów pojazdu z ładunkiem na terenie jednej miejscowości można uzyskać w urzędzie miejskim lub odpowiedniej jednostce organizacyjnej jak np. zarząd dróg. Gdy odległość do pokonania jest większa, wniosek o przejazd należy złożyć w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

O czym należy pamiętać?

Ładunki, które przekraczają 3,2 m szerokości, 23 m długości lub 4,3 m wysokości, wymagają asysty pilota, czyli oznakowanego auta poruszającego się przed ciężarówką wiozącą gabaryty.

We wniosku do organu wydającego pozwolenie na przejazd trzeba opisać dokładne miejsca załadunku i rozładunku oraz parametry pojazdu wraz z ładunkiem jaki ma być przewożony.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podczas wytyczania trasy przejazdu musi wziąć pod uwagę takie aspekty jak obecności wiaduktów, mostów, linii energetycznych i innych przeszkód. Należy także zweryfikować poszczególne odcinki pod kątem dopuszczalności poruszania się po nich pojazdów powyżej określonej wagi (takie ograniczenia bardzo często obowiązują w miastach). Pozwolenie na przejazd zwykle zostaje wydane jedynie na przejazd w nocy o określonej porze gdy drogi nie są zakorkowane i jest mniejszy ruch.

Transport ponadgabarytowy – skorzystaj z fachowej pomocy

Poszukujesz firmy obsługującej transport ponadgabarytowy? Dostarczanie niestandardowych ładunków na terenie Warszawy i okolic stanowi naszą specjalność. Dysponujemy przystosowaną flotą, odpowiednimi zabezpieczeniami oraz bogatym doświadczeniem, które pozwala nam sprawnie realizować nawet trudne zlecenia. Sprawdź szczegóły oferty i dotychczasowe realizacje!