Transport ponadnormatywny – jak wybrać firmę?

6 grudnia 2021

Przewóz towarów, których wymiary lub waga przekraczają określone w przepisach normy, jest niezwykle trudny. To tzw. ponadnormatywny transport ładunków, do którego wykorzystuje się specjalne typy naczep. Wiąże się on m.in. ze skrupulatnym planowaniem trasy, uzyskiwaniem pozwoleń i zatrudnianiem doświadczonych kierowców. Z tego powodu zlecając jego wykonanie, powinieneś stawiać na usługi profesjonalnej firmy. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze – zapraszamy do lektury.

Czym jest ładunek ponadnormatywny?

Ustawa Prawo o ruchu drogowym normuje kwestię maksymalnych gabarytów i wagi poszczególnych typów pojazdów występujących na drogach. Ich przekroczenie oznacza, że mamy do czynienia z transportem ponadnormatywnym (), który należy realizować zgodnie z określonymi zasadami. Obejmuje on przewóz ładunków, których wymiary wraz z zestawem transportowym mają przekroczony, którykolwiek z poniższych parametrów:

 • ponad 250 cm szerokości,
 • długość powyżej 16,5 m lub 18,75 m, zależnie od tego, czy znajduje się, odpowiednio, na naczepie bądź przyczepie,
 • wysokość przekraczającą 4 m,
 • masę powyżej 40 ton.

Powyższe normy często są przekroczone podczas transportów ponadgabarytowych takich ładunków jak np. m.in. niektóre specjalistyczne maszyny budowlane, rolnicze czy przemysłowe , duże elementy konstrukcyjne, np. przęsła mostów, czy elementy elektrowni wiatrowych.

Specjalne typy naczep do transportu ponadnormatywnego

Podstawą realizacji każdego transportu ładunku ponadnormatywnego jest wykorzystanie specjalnych typów naczep. Ponieważ firma „SASIN” od lat zajmuje się takimi przewozami, mamy wiele ich rodzajów, w tym m.in.:

 • Nooteboom Tiefbett 3+5 – obecnie największa w taborze, wyposażona w aż 8 osi (16 Pendel) z zagłębianym pokładem na wysokości 50 cm (możliwość jego wydłużenia) i ładownością nawet do 100 ton. Jej szerokość wynoszącą 2,74 m można zwiększyć do 3,24 m,
 • Faymonville Tiefbett – 2-osiowa o szerokości do 3 m, z zagłębianym pokładem i ładownością na poziomie około 33 ton. Jest wyposażona m.in. w podwójny rozciąg, wyciąganą podłogę oraz hydraulikę sterującą osiami,
 • Nooteboom Telemega – klasyczna platforma o ładowności do 35 ton, z pokładem o długości 13,6 m, który można poszerzyć maksymalnie do 3,02 m. Na wyposażeniu znajdują się m.in. zamki do kontenerów, solidne najazdy aluminiowe oraz system podwójnie rozciąganego pokładu (2 x 7,7 m).
 • Nooteboom Semi- najpopularniejszy typ naczepy przeznaczony do typowych transportów niskopodwoziowych głównie maszyn budowlanych i rolniczych. Naczepy wyposażone w hydrauliczne najazdy umożliwiające szybko załadunek i rozładunek sprzętu.

Transport ponadnormatywny – jak wybrać przewoźnika?

Każde zlecenie związane z transportem ładunku ponadnormatywnego wymaga szeroko zakrojonych przygotowań. Przyjmujący je przewoźnik powinien m.in.:

 • skrupulatnie zaplanować trasę przejazdu, biorąc pod uwagę różne przeszkody, takie jak np. małe ronda, niskie wiadukty, kolidujące znaki drogowe, wysokie krawężniki itp.,
 • Złożyć wniosek o przejazd do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jeśli wymagane jest uzyskanie dodatkowego pozwolenia..
 • dysponować odpowiednim typem naczep.

Szukając firmy zajmującej się takimi przewozami, zwróć uwagę przede wszystkim na doświadczenie. Zweryfikuj także tabor, a do tego upewnij się, że przewoźnik ma odpowiednie ubezpieczenia oraz zezwolenia do realizacji tego typu zleceń.

Skorzystaj z naszych usług i zleć transport ponadnormatywny!

Jeśli chcesz mieć pewność, że transportem ponadnormatywnym zajmą się specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, zgłoś się do nas! W firmie „SASIN” profesjonalnie podchodzimy do każdego zlecenia. Mamy wiele typów naczep do różnych ładunków, skrupulatnie planujemy trasy przejazdu i dbamy o bezpieczeństwo towaru klientów – zapraszamy do kontaktu!