Transport taśmociągu przemysłowego – kompletny poradnik krok po kroku

17 listopada 2023
tasmociagi

Pozwalają na szybkie oraz bardzo sprawne przemieszczanie materiałów i towarów. Przenośniki taśmowe znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu (m.in. w górnictwie, budownictwie, na halach produkcyjnych czy w magazynach). Jak zaplanować transport taśmociągu przemysłowego? Poznaj budowę i rodzaje tego rodzaju maszyn oraz dowiedz się, jak je zabezpieczyć i przewieźć w inne miejsce bez obawy o uszkodzenie jakichkolwiek elementów mechanizmu.

Jakie są rodzaje taśmociągów?

Przenośniki taśmowe pozwalają przenosić materiały (np. kamień, węgiel, kruszywa, piasek) czy gotowe produkty zarówno na odległość kilku metrów, jak i nawet kilku kilometrów (m.in. w kopalniach). Z tego powodu taśmociągi to wiele konstrukcji różniących się wymiarami, nawierzchnią taśmy i kątem jej nachylenia oraz innymi parametrami dopasowanymi do miejsca wykorzystania konstrukcji czy specyfiki wytwarzanych towarów.

Podstawowy typ taśmociągów, znajdujący najszersze zastosowanie na halach produkcyjnych, to przenośnik o gładkiej taśmie pozwalający na transport pod kątem nachylenia od 0 do 20 stopni. Większe nachylenie wymaga zastosowania dodatkowych korytek i kubełków, które pozwolą przenosić produkty w górę (są to przenośniki ślimakowe).

Kolejny podział bierze pod uwagę rodzaj transportowanych materiałów i wydajność mechanizmu. Wyróżnia się tutaj taśmociągi w układzie:

  • płaskim,
  • dwukrążnikowym,
  • trójkrążnikowym,
  • wielokrążnikowym.

Kolejne rodzaje to przenośniki:

  • taśmowe,
  • rolkowe,
  • magnetyczne.

Szczególnym typem są taśmociągi wykorzystywane w zakładach produkujących napoje (do napełniania butelek i puszek) oraz w przetwórniach owocowo-warzywnych (do mycia produktów). Tutaj stosuje się taśmy modułowe i płytkowe, które pozwalają na swobodne odciekanie wody.

Jak są zbudowane taśmociągi przemysłowe?

Standardowy taśmociąg to połączenie wsporników (z krążownikami) i dwóch pasów taśmy (górny i dolny) napędzanych przez silnik. Górnym pasem przenosi się materiały, a dolny służy do powrotnego ruchu taśmy w ciągu. Przemysłowe przenośniki taśmowe często są projektowane i produkowane na indywidualne zamówienie, dlatego ich budowę dostosowuje się do konkretnego zastosowania.

trasnport

Jak zabezpieczyć taśmociągi przemysłowe do transportu?

Przenośniki taśmowe składają się z elementów mechanicznych i elektrycznych. Transport taśmociągu przemysłowego wymaga demontażu całej konstrukcji. Wszystkie elementy ruchome należy zapakować oddzielnie. Bardzo ważne jest zabezpieczenie silnika przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych oraz ustabilizowanie dużych elementów na naczepie.

Jaki transport wybrać do przewozu taśmociągu?

Zorganizowanie relokacji warto zlecić firmie, której specjalnością jest transport maszyn przemysłowych. Długość taśm może przekraczać dopuszczalne normy, dlatego znaczenie ma pozwolenie na przewozy ponadgabarytowe. Ważne, aby przewoźnik dysponował odpowiednim typem naczep i miał doświadczenie w transporcie tego typu ładunków.

Zadbaj o bezpieczny transport taśmociągu dzięki firmie Sasin

Interesuje Cię bezpieczny transport taśmociągu przemysłowego? Firma Sasin zaprasza! Dostarczanie ponadgabarytowych i specjalnych ładunków na zlecenie przedsiębiorstw działających w wielu różnych branżach stanowi naszą specjalność. Obsługujemy nawet niestandardowe zlecenia. Poznaj szczegóły oferty na transport i zaufaj dużemu doświadczeniu. Pomożemy Ci sprawnie zorganizować Twoje przedsięwzięcie.