W jakich godzinach można przewozić gabaryty?

24 lipca 2022

Masz do przewiezienia stalowe elementy konstrukcyjne, wyposażenie hali produkcyjnej lub ciężki sprzęt budowlany bądź drogowy? Ładunki o wymiarach lub masie całkowitej powyżej dopuszczalnej normy uznawane są za gabaryty. Transport wymaga wtedy restrykcyjnego dostosowania się do obowiązujących przepisów. W jakich godzinach można go zrealizować? Odpowiadamy. Przeczytaj i rozwiej najczęściej pojawiające się wątpliwości.

Czym jest transport ponadgabarytowy?

Jako transport ponadgabarytowy traktuje się wszystkie frachty, których wymiary przekraczają dopuszczalne normy zawarte w ustawie Prawo o ruchu drogowym z 1997 roku. Chodzi tutaj o długość pojazdu wraz z ładunkiem 2,5 m, wysokość 4 m i rzeczywistą masę całkowitą 42 tony.

Zezwolenie na przewozy ponadgabarytowe

Gdy wymiary ładunków przekraczają dopuszczone wartości, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na przewozy ponadgabarytowe według obowiązujących kategorii. Poszczególne decyzje administracyjne wydają: starostowie, naczelnicy urzędu celnego lub Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W ustawie pojawiają się rodzaje dróg, którymi można poruszać się z gabarytami oraz terminy ważności zgody.

W jakich godzinach można przewozić gabaryty?

Podczas składania wniosku o wydanie zezwolenia na transport ładunków ponadgabarytowych należy przedstawić cechy frachtu oraz wyszczególnić trasę do przejechania. Termin na wydanie decyzji to 14 dni. Odpowiedni organ dokładnie analizuje podane informacje nie tylko pod kątem nacisku osi na nawierzchnię, ale także ewentualnych utrudnień dla innych użytkowników drogi.

Bardzo często pozwolenia na przewozy gabarytów wydawane są na godziny nocne pomiędzy 22:00 a 6:00. W tym czasie ruch jest ograniczony, raczej nie zdarzają się korki, a komunikacja publiczna kursuje w niewielkim zakresie. Dzięki temu duże ciężarówki z niskopodwoziowymi naczepami i często wystającymi z nich elementami w mniejszym stopniu ograniczają widoczność innym kierowcom. W wielu przypadkach konieczny jest pojazd pilotujący (jeden lub dwa), który jest odpowiednio oznaczony i ma bezpośredni kontakt z obsługą frachtu przewożącego długi czy ciężki ładunek.

Pamiętaj o prawidłowych oznaczeniach

Wskazanie nocnych godzin przejazdu to jedynie jeden z elementów mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa transportu ponadgabarytowego. Należy również odpowiednio oznaczyć ładunek. Gdy wystaje on z przodu, prawej lub lewej strony krawędzi samochodu ciężarowego, trzeba zastosować pomarańczową chorągiewkę oraz dwa białe i dwa czerwone pasy umieszczone w najdalszych punktach. Dodatkowo potrzebne są białe światła odblaskowe skierowane w przód i czerwone w tył. Przy elementach wystających z tyłu niezbędne są białe i czerwone pasy (bezpośrednio na towarze lub tarczy).

Skorzystaj z pomocy doświadczonego przewoźnika

Specjalnością firmy „SASIN” jest transport gabarytowy (https://www.transportponadgabarytowy.com/transport-gabarytowy/) w Warszawie i okolicach. Naszym klientom pomagamy dopełnić wszystkich formalności potrzebnych do uzyskania zezwolenia odpowiedniej kategorii na przejazd. Dbamy o profesjonalne zabezpieczenie mienia, odpowiednie oznakowanie ładunku i jego sprawne dostarczenie do celu. Sprawdź szczegóły oferty!