Czym jest transport niskopodwoziowy?

4 maja 2021
Transport niskopodwoziowy

Do przewozu maszyn budowlanych, sprzętu rolniczego czy innych maszyn najczęściej wybierany jest transport niskopodwoziowy. Jest to trudne zadanie, które wymaga odpowiednio przystosowanej floty i odpowiedniego zabezpieczenia mienia, dlatego nie wszystkie firmy mają w swoich ofertach tę usługę. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jest transport niskopodłogowy, kiedy najczęściej się go stosuje oraz jak go sprawnie zorganizować.

Kiedy stosuje się transport niskopodwoziowy?

Służy on do bezpiecznego dostarczania towaru wielkogabarytowego. Najczęściej chodzi tutaj o wysokie i szerokie ładunki, które trudno jest zmieścić na klasycznych naczepach, a podczas podróży mogłyby wadzić np. o wiadukty czy inne elementy infrastruktury drogowej. Transport niskopodwoziowy zwykle wybierany jest dla niestabilnych i nietypowych ładunków sprawiających trudności już w czasie załadunków.

Na naczepach niskopodłogowych najczęściej przewozi się:

  • sprzęt budowlany – koparki, koparko-ładowarki, walce, ładowarki, dźwigi, równiarki,
  • maszyny rolnicze – ciągniki, kombajny, prasy, opryskiwacze, ładowacze, siewniki, agregaty uprawowo-siewne
  • pojazdy wojskowe,
  • wagony kolejowe, lokomotywy

Jak wybrać dobrą naczepę?

Realizacja transportu niskopodwoziowego wymaga odpowiedniego sprzętu. Najważniejsza jest naczepa o mocnej konstrukcji, posiadająca wymagane oznaczenia i sprawne oświetlenie, wyposażona w hydrauliczne najazdy umożliwiające sprawny i szybki załadunek.

Profesjonalny transport niskopodłogowy realizowany jest na naczepach typu semi lub tiefbett. Ten pierwszy model sprawdzi się dla ładunków, które nie mieszczą się na standardowej naczepie, ale nie są zbyt duże i ciężkie. Tiefbetty stosuje się do bardziej masywnych i ekstremalnie wysokich frachtów. Często mają one podłogę ze stalowych belek pokrytych prowadnicami lub deskami. Taka budowa wzmacnia konstrukcję i chroni ją przed wypaczeniem pokładu przy nierównomiernych obciążeniach.

Organizacja transportu niskopodwoziowego

W Polsce ponadgabarytowy transport niskopodwoziowy wymaga uzyskania zezwolenia. Należy zaplanować harmonogram przejazdu i uwzględnić w nim wszelkie aspekty takie jak m.in. nośność mostów, wysokość wiaduktów czy szerokość dróg.

Transport niskopodwoziowy – Warszawa – zaufaj profesjonalistom

Chcesz zlecić transport niskopodwoziowy w Warszawie? Usługa ta stanowi jedną z naszych specjalności. Posiadamy specjalistyczną flotę pojazdów dostosowanych do przewozów niskopodłogowych. Pomagamy organizować wymagane pozwolenia, wspieramy Klienta podczas załadunku i rozładunku oraz pilotujemy przejazd. Zadbamy, aby Twoje mienie terminowo i bezpiecznie dotarło do celu. Przekonaj się osobiście!