Jak bezpiecznie transportować ładowarkę budowlaną?

4 sierpnia 2023
transport-ladowarki-budowlanej-1

Jest przydatna podczas robót ziemnych oraz do porządkowania terenów po zakończonych inwestycjach. Ładowarka budowlana to tak naprawdę szeroki wachlarz lżejszych i cięższych modeli teleskopowych, gąsienicowych oraz kołowych dopasowanych do różnego typu prac. Jak zaplanować jej transport ponadgabarytowy? Wyjaśniamy! Przeczytaj, poznaj różne rodzaje ładowarek i dowiedz się, jak prawidłowo je przygotować do przewozu i bezpiecznie dostarczyć w wybrane miejsce.

Transport maszyn budowlanych

Wiele z nich to modele samojezdne, ale wolnobieżne. Mogą poruszać się więc jedynie po placu budowy lub na niewielkich odcinkach. W praktyce oznacza to, że należy zorganizować profesjonalny transport maszyn budowlanych. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się zestawy składające się z ciągnika siodłowego i naczepy dobranej do wielkości, wagi oraz specyfiki konkretnego sprzętu

Różne rodzaje ładowarek budowlanych

Nowoczesna ładowarka budowlana to maszyna samojezdna z urządzeniem załadowczym (łyżką) pozwalającym szybko i wygodnie przeładowywać materiały sypkie ze składowisk na przyczepy lub inne środki transportu.

Popularne ładowarki budowlane dzieli się na:

  • kołowe,
  • gąsienicowe,
  • teleskopowe.

ladowarka-budowlana-1a

Bezpieczny przewóz maszyn budowlanych od A do Z

Chcesz zaplanować bezpieczny transport ładowarki budowlanej? Bardzo ważne jest dopasowanie typu naczepy do rodzaju konkretnej maszyny i jej specyfiki:

  • wielofunkcyjne ładowarki teleskopowe – bardzo często posiadają dużo dodatkowego osprzętu (widły, kosz wciągarki itp.), który należy przewieźć. Zaleca się zastosowanie możliwie jak najlżejszego zestawu, ponieważ ładunek jest podzielny, a całość nie może przekroczyć 40 ton. Zwykle stosuje się dla nich naczepy z najazdami telemega lub lekką semi,
  • wolnobieżne ładowarki gąsienicowe – są to maszyny wagi średniej (15-20 ton), które wyglądem przypominają nieco spycharki, ale w miejscu pługa mają z przodu zamontowaną łyżkę przeznaczoną do ładunku urobku na pojazdy. Do ich przewozu idealne są standardowe naczepy semi z długim najazdem hydraulicznym,
  • popularne ładowarki kołowe – jest to bardzo szeroka grupa maszyn budowlanych (od wersji kompaktowych ważących kilka ton do ogromnych i wydajnych modeli stosowanych w kopalniach, kamieniołomach czy żwirowniach). Te pierwsze można przewieźć na naczepie typu platforma lub semi. Do średniej wielkości sprzętu stosuje się naczepy semi lub tiefbett, a największe transportuje na wieloosiowych zestawach z naczepami typu tiefbett. Do najwyższych maszyn stosowany jest pokład typu bagger. Ten ostatni umożliwia uniesienie sprzętu od spodu i transportować go z kołami w powietrzu (dzięki temu zmniejsza się wysokość ładunku). Czasami niezbędne jest zdemontowanie łyżki oraz kabiny i dostarczenie osprzętu oddzielnie.

Jak zweryfikować firmę transportową?

Gdy załadunek przekracza parametry dopuszczalne do standardowego poruszania się po drogach, niezbędny jest transport ponadgabarytowy. Warto wybrać firmę, która specjalizuje się w realizacji takich zleceń. Sprawdź, czy posiada ona wszystkie potrzebne uprawnienia oraz poznaj opinie innych klientów.

Transport ponadgabarytowy nie ma przed nami tajemnic

Chcesz zlecić ponadgabarytowy transport ładowarki budowlanej? Zapraszamy! Realizacja tego typu zleceń stanowi specjalność naszej firmy. Dysponujemy rozbudowaną flotą pojazdów z odpowiednimi typami naczep oraz dużym doświadczeniem w dostawach nawet najbardziej niestandardowych ładunków. Poznaj naszą szczegółową ofertę. Masz pytania? Wypełnij zapytanie o transport, a my skontaktujemy się z gotową wyceną.