Kruszarki – jak je transportować?

3 listopada 2023
transport-kruszarki

Są to specjalistyczne maszyny pozwalające rozdrabniać dolomity, wapienie czy gruz. Znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, pracach drogowych oraz w przemyśle. Różnią się rozmiarami, sposobem działania oraz rodzajem frakcji kruszywa, które można uzyskać. Jak powinien wyglądać niskopodwoziowy transport kruszarek? Odpowiadamy! Przeczytaj, poznaj rodzaje i budowę tego sprzętu oraz zależności, które warto wykorzystać, planując przewóz.

Jakie są rodzaje kruszarek?

Poszczególne modele są dostosowane do pracy z różnymi materiałami roboczymi.

W przemyśle najczęściej wykorzystuje się 4 podstawowe rodzaje kruszarek:

  • udarowe – są wyposażone w wirujące młotki lub tzw. płyty udarowe (sztywno osadzone bijaki) i zaprojektowane do pracy z najtwardszymi skałami o niskim współczynniku ścieralności. Doskonale sprawdzają się do rozbijania bazaltu, granitu czy dolomitów. Pozwalają uzyskiwać różne poziomy granulacji,
  • szczękowe – bryły są zginane, zgniatane i ścinane pomiędzy stałymi oraz ruchomymi szczękami maszyny. Wykorzystywane do wstępnego i wtórnego rozkruszania twardych i średnio twardych kamieni (kwarc, granit, porfir) czy rud metali,
  • walcowe – posiadają obracające się przeciwbieżnie walce o gładkiej lub zębatej powierzchni, które rozgniatają i ścierają materiał pomiędzy sobą. Idealne do surowców o średnim lub małym poziomie twardości,
  •  – materiał miażdżony jest w procesie tarcia stożków kruszących. Podstawowe wersje posiadają ruchomy stożek wewnętrzny i nieruchome zewnętrzne. Pozwalają wytwarzać drobne kruszywo o regularnych kształtach, ale nie wolno ich stosować do surowców wilgotnych, miękkich czy lepkich.

Jak zbudowane są kruszarki?

Wszystkie rodzaje kruszarek składają się z korpusu, elementów roboczych, napędowo-transmisyjnych oraz chroniących przed przeciążeniem. Różnice ograniczają się do konkretnych części kruszących oraz typu podstawy.

Dostępne są modele:

  • stacjonarne,
  • mobilne – z gąsienicowym układem jezdnym,
  • semistacjonarne (semimobilne) – z podwoziem kołowym.

transport-ponadgabarytowy

W jaki sposób budowa kruszarek determinuje ich transport?

Jak wygląda transport kruszarek? Są to maszyn przekraczające zwykle normy dla standardowych przewozów, dlatego stosuje się transport niskopodwoziowy. Wersje z podwoziem kołowym czy gąsienicowym układem jezdnym łatwiej jest załadować na pojazd, ponieważ wystarczy wykorzystać podjazd. Do kruszarek stacjonarnych potrzebny jest dźwig. Wszystkie elementy ruchome należy zdemontować, a sprzęt odpowiednio przymocować za pomocą mocnych pasów i łańcuchów chroniących przed przesuwaniem po powierzchni naczepy.

Jak wybrać firmę do transportu kruszarek?

Jest to niestandardowy ładunek, dlatego jego dostawę warto zlecić firmie obsługującej transport maszyn budowlanych i przemysłowych. Tacy przewoźnicy posiadają nie tylko odpowiednio dopasowaną flotę pojazdów z naczepami niskopodwoziowymi, ale także doświadczenie w załadunku oraz rozładunku.

Postaw na doświadczenie – wybierz firmę Sasin

Chcesz zlecić transport kruszarek stacjonarnych lub mobilnych z mechanizmem udarowym, stożkowym, szczękowym bądź walcowym? Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Firma Sasin z Warszawy specjalizuje się w transporcie ponadgabarytowym i niskopodwoziowym, dlatego doskonale poradzimy sobie nawet z niestandardowym zadaniem. Zapewniamy rozsądne ceny, przykładamy duże znaczenie do dbałości o powierzone mienie i gwarantujemy terminową realizację zleceń. Sprawdź!