Transport kombajnów – co musisz wiedzieć? Cz. 2

18 grudnia 2023
transport-kombanju

W poprzednim wpisie przedstawiliśmy kombajny górnicze, zbożowe i służące do zbioru warzyw oraz roślin sadowniczych. Dzisiaj kontynuujemy temat. Teraz na tapetę bierzemy modele ziemniaczane i do zbioru buraków. Wyjaśniamy również, jak powinien wyglądać bezpieczny transport kombajnu oraz który typ przewozów wybrać. Przeczytaj, poznaj specyfikę tych maszyn i zleć dostawę doświadczonej firmie.

Kombajn do zbierania buraków – czym się charakteryzuje?

Taki kombajn pozwala ogławiać buraki pastewne i cukrowe z liści, które następnie sprawnie rozdrabnia. Korzenie są oczyszczane i przenoszone do zbiornika. Nowoczesne kombajny buraczane oparte są na ramie sztywnej (w mniejszych modelach) lub przegubowej. Standardowo najczęściej posiadają 6-rzędowy zespół roboczy. System czujników zamontowanych przy wyorywaczu lub ogławiaczu pozwala na precyzyjne prowadzenie sprzętu w rzędach. Operator nie musi już sterować układem jezdnym. To pozwala mu na bieżąco kontrolować i optymalizować parametry pracy.

Kombajn ziemniaczany – co musisz o nim wiedzieć?

Wydajny kombajn ziemniaczany wykopuje bulwy, oddziela je od łęcin i gleby oraz magazynuje w zbiorniku. Usprawnia także transport płodów – pozwala przesypywać je bezpośrednio do poruszającego się obok zestawu (ciągnik z przyczepą).

Redliny ziemniaków są podkopywane przez obrotowe lemiesze. System przenosi bulwy, odsiewa z gleby i pozostałości łodyg na przenośnikach prętowych. Następnie trafiają one do bębna i są wstępnie sortowane w przenośniku pochyłym. Stąd są przenoszone na stół selekcyjny. Pomosty służą do ręcznego oddzielania pozostałości zanieczyszczeń (znajdują się tutaj stanowiska dla kilku robotników). Przenośnik ukośny jest przeznaczony do podawania gotowych płodów na jadącą obok przyczepę.

Dostępne obecnie na rynku kombajny ziemniaczane dzieli się ze względu na:

  • szerokość roboczą – mogą być 1-, 2-, 3- lub 4-rzędowe,
  • sposób magazynowania bulw – ze zbiornikiem lub bez niego,
  • rodzaj poruszania się – samobieżne bądź przyczepiane do ciągnika.

transport-kombajnu

Jak w bezpieczny sposób transportować kombajn?

Bezpieczny transport kombajnu rolniczego lub górniczego wymaga zadbania o zabezpieczenie sprzętu. Ważne jest:

  • zdemontowanie wszystkich części ruchomych (np. heder) – elementy, których nie da się odkręcić, musisz zabezpieczyć,
  • odłączenie akumulatora – w ten sposób uchronisz się przed przypadkowym włączeniem maszyny w czasie przejazdu,
  • zabezpieczenie głowicy zbierającej – możesz wykorzystać pokrowiec lub specjalne siatki,
  • założenie blokad lub pasów zaciskowych pod koła,
  • ochrona przed czynnikami atmosferycznymi – pokrowce lub folie uchronią przed zamoknięciem części mechanicznych i elektrycznych.

Jaki transport wybrać do przewozu kombajnu?

Średnio kombajny zbożowe ważą 10-15 ton i mają 8-9 m długości, 3-4 m szerokości oraz około 3-4 m wysokości. Modele buraczane i kukurydziane to ciężar nawet 20-25 ton. Niezbędne jest więc skorzystanie z ofert firmy oferującej ciężki i ponadgabarytowy transport maszyn. Do przewozu mniejszych i średnich modeli wykorzystuje się naczepy typu semi lub mniejsze tiefbetty i w większości przypadków przewozi się maszyny w całości bez demontażu. Do przewozu największych modeli bazę maszyny przewozi się na naczepach typu tiefbett o odpowiednich parametrach a pozostałe elementy maszyn takie jak np. heder czy koła na standardowych naczepach.

Postaw na doświadczony zespół firmy Sasin

Chcesz zlecić transport kombajnu? Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Firma Sasin specjalizuje się w przewozach wielkogabarytowych. Posiadamy duże doświadczenie w dostawach maszyn rolniczych i przemysłowych. Wypełnij nasz formularz z zapytaniem ofertowym i podaj wszystkie dane, a my przygotujemy indywidualną wycenę.