Transport kombajnu – co musisz o nim wiedzieć? Cz. 1

4 grudnia 2023
transport-kombajnu

Jedną ze specjalności naszej firmy są ponadgabarytowe przewozy maszyn rolniczych i przemysłowych. Niektóre z nich (ze względu na swoje wymiary, wagę, niestandardowe kształty i bardzo dużą wartość) wymagają zaplanowania zakrojonej na szeroką skalę operacji. W dzisiejszym wpisie przybliżamy transport kombajnu. Zapraszamy do lektury przed zleceniem podobnej realizacji.

W jakich branżach wykorzystywane są kombajny?

Nowoczesne kombajny powszechnie kojarzone są ze zbiorem zbóż. Oprócz tych standardowych do zbioru pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa i pszenżyta w rolnictwie stosuje się również modele dopasowane do potrzeb sektora warzywniczego oraz sadowniczego. Kombajny użytkowane są także w przemyśle wydobywczym. Poszczególne sprzęty różnią się budową i parametrami technicznymi, które mają wpływ na transport maszyn. Przeczytaj i poznaj ich cechy charakterystyczne.

Kombajn górniczy – czym się charakteryzuje?

Zaprojektowanie kombajnów górniczych pozwoliło usprawnić i zautomatyzować pracę w kopalniach. Jedna maszyna równocześnie może wykonać kilka prac związanych z wybieraniem kopaliny. Chodzi o:

  • urabianie calizny (nienaruszony jeszcze podkład),
  • ładunek urobku,
  • transport wydobytego materiału.

Nowoczesne kombajny górnicze dzielą się na:

  • urabiająco-ładujące,
  • ładująco-transportujące,
  • urabiająco-ładująco-transportujące (wręboprzenośniki łańcuchowe).

Sprzęt służący do urabiania i ładowania kopaliny wykorzystuje różne techniki. Może być to wiercenie (za pomocą ramion z ostrzami, pierścieni lub specjalnych wierteł), wycinanie (łańcuchy z nożami wycinają całe pasy węgla) czy frezowanie (z wykorzystaniem obracających się kół czerpakowych, bębnów z ostrzami i łańcuchów wrębowych).

transport-kombajnu

Kombajn zbożowy – co musisz o nim wiedzieć?

Jest to jedna z najpopularniejszych maszyn rolniczych, która stała się prawdziwą rewolucją usprawniającą żniwa. Kombajn pozwala jednocześnie kosić, młócić i transportować zboże (zastąpił kosiarki, snopowiązałki oraz młocarnie).

Podstawowym elementem jest heder (motowidły). Znajduje się on z przodu maszyny i pozwala przyciągać rośliny do zespołu tnącego. Poruszające się szybko szyny z zębami ścinają łodygi. Następnie trafiają one na podajnik ślimakowo-palcowy, który wrzuca je do bębna młócącego. Tutaj następuje oddzielenie ziarna od kłosów i wyrzucenie zanieczyszczeń na zewnątrz. Sita i wytrząsacze dokładnie oczyszczają ziarno, które przenośniki transportują do zbiornika.

Kombajn do zbioru roślin sadowniczych i warzyw – co go wyróżnia?

Wielofunkcyjne kombajny do roślin sadowniczych i warzyw doskonale sprawdzają się do zbioru:

  • kapusty,
  • ogórków,
  • czosnku i cebuli,
  • agrestu i porzeczek,
  • aronii,
  • borówek,
  • malin.

Ich najważniejszym elementem jest zespół otrząsający z głowicą i otrząsaczem. Funkcja Multi-Fruit pozwala na zbiory owoców z niskich krzewów. Na otrząsaczu rozmieszcza się specjalne słoneczka, które dopasowuje się do rodzaju i wielkości roślin. Układ hydrauliczny pozwala operatorowi regulować pracę maszyny, a rama i pomost roboczy umożliwiają ładowanie do skrzynek.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj drugą część artykułu

Przedstawiliśmy cechy charakterystyczne kombajnu górniczego, zbożowego oraz do warzyw i roślin sadowniczych. W kolejnym wpisie skupimy się na budowie i działaniu modelu ziemniaczanego oraz do buraków. Wyjaśnimy również, jak wygląda transport maszyn. Zapraszamy na naszego bloga oraz do zapoznania się ze szczegółami oferty firmy SASIN specjalizującej się w przewozach ponadgabarytowych.