Transport niskopodwoziowy – dlaczego jest istotny i jakie maszyny się do niego zaliczają?

4 kwietnia 2022

Przewóz niestandardowych, ponadgabarytowych towarów, środków produkcji i urządzeń wymaga zaplanowania trasy i doboru odpowiedniego taboru. Na czym polega transport niskopodwoziowy? Jakie platformy załadunkowe i akcesoria pomocnicze są wykorzystywane w tej technologii logistycznej? Jakie maszyny i przedmioty można nimi przewieźć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Transport niskopodwoziowy – istota, pojęcie, zastosowanie

Pod pojęciem tego typu transportu rozumie się samochodowy przewóz towarów na specjalnie skonstruowanej niskopodwoziowej naczepie lub przyczepie. Taka platforma ładunkowa jest położona dużo niżej od poziomu wózka jezdnego, co pozwala na sprawniejszy załadunek ciężkich i ponadnormatywnych elementów.

W praktyce drogowej wykorzystywane są naczepy o różnej konfiguracji osi głownie o na zawieszeniu pneumatycznym lub hydraulicznym. Większość modeli ma możliwość regulacji długości ramy nośnej. Cechą wspólną tych platform jest masywna konstrukcja ramy, co pozwala na bezpieczne przenoszenie wysokich obciążeń niezależnie od panujących warunków. Każdy typ naczepy jest przeznaczony do konkretnego rodzaju przewożonego ładunku lub sprzętu.

Transport naczepami niskopodwoziowymi – co można przewozić?

Praktyka przewozowa pokazuje, że transport niskopodwoziowy w Warszawie jest wykorzystywany do przewozu:

• Specjalistycznych maszyn budowlanych i drogowych (m.in. walców, koparek, ładowarek, dźwigów).

• Maszyn rolniczych (kombajnów zbożowych, traktorów, sieczkarni, opryskiwaczy itp.).

• Elementów przemysłowych linii technologicznych (zbiorników ciśnieniowych, silosów, reaktorów).

• Lokomotyw, wagonów kolejowych, tramwajowych.

• Czołgów, transporterów bojowych, dział samobieżnych i pozostałego sprzętu wojskowego.

 

Transport niskopodwoziowy to sprawdzona technologia przewozowa wykorzystywana w logistyce door-to-door ponadgabarytowych ładunków na potrzeby wielu sektorów gospodarki narodowej.

Akcesoria niezbędne do bezpiecznego transportu niskopodwoziowego

W celu zabezpieczenia przewożonego ponadnormatywnego ładunku – oprócz sprawnych niskopodwoziowych naczep i ciągników siodłowych – potrzebne są także dodatkowe akcesoria. Pomocnicze oprzyrządowanie obejmuje przede wszystkim pasy ściągające, napinacze hakowe, łańcuchy mocujące czy maty antypoślizgowe. Elementy te muszą być odporne na zgniecenia, przetarcia i przecięcia. Ich zadaniem jest

stabilizowanie transportowanych przedmiotów i urządzeń oraz ochrona przed uszkodzeniem.

Transport niskopodwoziowy w Warszawie i okolicach – postaw na sprawdzonego przewoźnika

Planujesz przewiezienie maszyny budowlanej, rolniczej, przemysłowej lub innego ponadgabarytowego ładunku? Zapraszamy do kontaktu. Oferujemy na terenie Warszawy i okolic transport niskopodwoziowy. Dysponujemy rozbudowaną flotą nowoczesnych pojazdów i specjalistycznych wieloosiowych naczep do przewozu ciężkich i długich elementów. Mamy bogate doświadczenie w logistyce wielkogabarytowych ładunków. Sprawdź nasze możliwości!