Wyzwania i trudności związane z transportem maszyn ponadgabarytowych i ponadnormatywnych

18 września 2023

Przewóz dużych i ciężkich maszyn stanowi duże wyzwanie. Ich gabaryty sprawiają, że niezbędny jest specjalistyczny transport ponadnormatywny. Na jakie wyzwania napotykają przewoźnicy realizujący tego typu dostawy? Odpowiadamy. Poznaj często spotykane trudności oraz specjalistyczne rozwiązania, które pomagają je pokonać. Przeczytaj, zdobądź fachową wiedzę i świadomie wybierz sprawdzonego wykonawcę usług.

Maszyny ponadgabarytowe, czyli jakie?

Pod terminem tym kryje się sprzęt, który przekracza normy dotyczące szerokości, wysokości, długości lub masy dopuszczanych przez ustawę Prawo o ruchu drogowym. W ich przypadku niezbędny jest transport ponadgabarytowy realizowany za pomocą samochodów ciężarowych z dostosowanymi naczepami.

Najczęściej przewożone są maszyny:

  • budowlane,
  • rolnicze,
  • drogowe,
  • przemysłowe.

Jakie wyzwania stoją przed firmą transportową przewożącą maszyny ponadnormatywne?

W Polsce transport ponadnormatywny mogą realizować wyłącznie wyspecjalizowani przewoźnicy, którzy posiadają stosowane licencje i pozwolenia. Muszą one spełnić szereg regulacji prawnych zawartych w polskim ustawodawstwie oraz w przepisach obowiązujących na terenie UE.

Kolejnym wyzwaniem jest załadunek i rozładunek. Niektóre maszyny ponadgabarytowe umożliwiają samodzielny najazd na niskopodwoziową naczepę. Często jednak bardzo ciężkie oraz złożone konstrukcje należy podnieść i przenieść na pokład ładunkowy. Jest to trudna procedura wymagająca dostępu do sprzętu oraz znajomości specyfiki budowy konkretnego urządzenia. Bardzo ważna jest również precyzja operatorów, którzy muszą zachować wszelkie środki ostrożności.

Jakie trudności może napotkać firma transportowa?

Przewoźnicy obsługujący transport ponadgabarytowy muszą dokładnie rozplanować każdy etap przedsięwzięcia. Ważnym etapem jest weryfikacja ładunku pod kątem jego gabarytów. Przepisy prawne dokładnie regulują dopuszczalną wagę i rozmiary oraz maksymalny dozwolony nacisk pojazdu na nawierzchnię na poszczególnych odcinkach.

Następną trudnością jest konieczność dostosowania przejazdu do ładunków ponadnormatywnych. Firma musi dokładnie sprawdzić infrastrukturę drogową, czyli szerokość dróg oraz ewentualną obecność przeszkód (np. wiaduktów, mostów, słupów, wysokich krawężników, rond).

Często niezbędna jest koordynacja z wieloma różnymi podmiotami zewnętrznymi – np.: zarządcami dróg (są to m.in. starostwa powiatowe, zarządy dróg wojewódzkich czy GDDKiA).

Jakie specjalistyczne rozwiązania stosują firmy transportowe przewożące maszyny ponadgabarytowe?

Profesjonalna oferta na transport ponadgabarytowy wymaga zastosowania wielu specjalistycznych rozwiązań. Niezbędne jest posiadanie odpowiedniej floty składającej się z różnego typu naczep zaprojektowanych z myślą o niskopodwoziowych przewozach maszyn. Do załadunku i rozładunku często wykorzystuje się dźwigi i żurawie umożliwiające podniesienie bardzo ciężkiego sprzętu. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie powierzanego mienia przed uszkodzeniami po drodze. Potrzebne są odpowiednie systemy mocujące.

Postaw na ekspertów w branży!

Jak widzisz, przewozy ponadnormatywne wiążą się z wieloma wyzwaniami, które wymagają posiadania pozwoleń, rozplanowania logistyki przedsięwzięcia oraz dostępu do wielu specjalistycznych rozwiązań. Firma SASIN to ekspert w swojej dziedzinie, który poradzi sobie nawet z najtrudniejszym zadaniem. Wyślij nam zapytanie o transport, a my przeanalizujemy podane informacje i przygotujemy ofertę dopasowaną do potrzeb.